Choroba Parkinsona: jakie są pierwsze objawy?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Jrwakowska/Rynek Seniora   12 września 2016 09:40


Choroba Parkinsona: jakie są pierwsze objawy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

My, neurolodzy, nazywamy ją chorobą neurozwyrodnieniową. To znaczy, że jej powstanie wiąże się z tym, że określone grupy komórek nerwowych ulegają zniszczeniu, a to skutkuje takimi objawami jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie czy zaburzenia stabilności postawy - opisuje specjalista.


O chorobie Parkinsona, która postępuje bez względu na to, jak ją leczymy, mówi w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej lek. Adam Cyrulik, specjalista neurologii ze szpitala SP ZOZ MSWiA w Krakowie.

Przypomina, że choroba Parkinsona jest powiązana z wiekiem. Dotyka najczęściej ludzi w ok. 60. roku życia, choć zdarza się, że rozwija się wcześniej - między 40. a 50. rokiem życia lub nawet po 30.

Jakie są pierwsze objawy? To może być niezdarny chód, potykanie się, pewne spowolnienie przy wykonywaniu ruchów. Czasami pojawiają się zaburzenia węchu, problem z pisaniem, które polegają na tym, że podczas dłuższego pisania litery stają się coraz mniejsze (tak zwana mikrografia). Bywa też tak, że objawy są na tyle subtelne, że osoba niezwiązana z medycyną nie jest w stanie tego na początku wykryć.

Choroba Parkinsona jest zaliczana do chorób tzw. układu pozapiramidowego. Ten układ zajmuje się ruchami, które nie zależą od naszej woli, ale są nam niezbędne do ruchu.

- Jeśli chcemy sięgnąć po kubek, to wykonujemy dany ruch. W międzyczasie układ nerwowy poza naszą świadomością robi szereg innych ruchów, które powodują, że ręka nie pójdzie za daleko albo nie wywrócimy się pani w trakcie sięgania, kiedy zmienia się środek ciężkości ciała. Dzięki temu możemy po prostu normalnie się poruszać - tłumaczy lekarz.

Cały wywiad: gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR