Choroba Parkinsona: kluczową rolę w zapobieganiu odgrywają jelita?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 października 2016 09:40


Choroba Parkinsona: kluczową rolę w zapobieganiu odgrywają jelita? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jelita mogą odgrywać kluczową rolę w procesie zapobiegania chorobie Parkinsona - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cells Reports".

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa w USA odkryli, że zlokalizowane w jelicie komórki dają początek odpowiedzi immunologicznej, która chroni neurony przed uszkodzeniami związanymi z chorobą Parkinsona. Działając jak detektywi, komórki te namierzają uszkodzone elementy i usuwają je.

Objawy choroby Parkinsona wynikają z uszkodzenia neuronów produkujących dopaminę. Niedobory dopaminy powodują zaburzenia motoryczne. Badania wskazują, że przyczyną są uszkodzone mitochondria, nazywane centrami energetycznymi komórek. W jaki sposób uszkodzenia mitochondriów prowadzą do śmierci neuronów, nie jest jeszcze do końca jasne. Naukowcy podejrzewają, że mogą one doprowadzać do niszczących deficytów energetycznych w komórkach lub wytwarzać substancje szkodliwe dla neuronów.

Badania prowadzone były na nicieniach, które poddano działaniu rotenonu, trucizny niszczącej komórki nerwowe, których degradacja jest związana z chorobą. Tak jak podejrzewano, rotenon powodował uszkodzenia w mitochondriach neuronów. Zaskakujące jednak okazało się to, że defekty mitochondriów nie spowodowały śmierci wszystkich neuronów dopaminergicznych. Jedynie 7 proc. z 3 tys. obserwowanych nicieni utraciło neurony dopaminergiczne po podaniu trucizny.

Zabezpieczający mechanizm odkryto nie w układzie nerwowym, a w jelitach nicieni. Po podaniu rotenonu następowała odpowiedź immunologiczna, podczas której uszkodzone mitochondria były usuwane, dzięki czemu proces degradacji neuronów był wyhamowywany.

Jak tłumaczy autorka badań dr Veena Prahlad, komórki układu odpornościowego zlokalizowane w jelitach mogą stale monitorować mitochondria, w celu wykrycia ewentualnych defektów. W jakim celu? Bo im nie ufają. Jest to związane z teorią dotyczącą ewolucji mitochondriów, zgodnie z którą mają one pochodzenie bakteryjne. Dopiero później stały się częścią komórki i zaczęły pełnić funkcje centrów energetycznych.

- Jeśli uda nam się zrozumieć ten mechanizm u nicieni, będziemy w stanie przeanalizować także go u ssaków - mówi badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR