Choroba Parkinsona: nie leczymy skutecznie tych najciężej chorych
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   12 maja 2016 17:22

Od przeszło dekady cały świat stosuje terapie infuzyjne przedłużające i znacznie poprawiające jakość życia u chorych w zaawansowanym stadium choroby. Ale nie w Polsce. Dla decydentów 12 mln zł rocznie potrzebnych na ich leczenie to za dużo.

Terapie infuzyjne, rekomendowane w takich przypadkach w międzynarodowych i krajowych standardach leczenia, są od lat refundowane większości krajów Unii Europejskiej, w tym w Czechach, Słowacji, Rumunii czy Bułgarii.

- Polscy pacjenci w dalszym ciągu nie mają do nich dostępu, przez co pozbawieni są możliwości leczenia. Mówimy o wąskiej grupie pacjentów z chorobą Parkinsona, u których albo dotychczasowa terapia przestała działać albo wcześniejsze opcje terapeutyczne okazały się nieskuteczne, a chorzy są w zaawansowanym stadium choroby - mówi prof. Jarosław Sławek, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i dodaje, że Polskie Towarzystwo Neurologiczne rekomenduje refundację terapii infuzyjnych od czasu ich pojawienia się.

Szansa na aktywne funkcjonowanie
Jak wyjaśnia doc. Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mówimy o pacjentach, u których występuje spowolnienie ruchów do bezruchu, a zarazem występują ruchy niekontrolowane. Często osoby te dodatkowo cierpią z powodu bólu, dotyka ich otępienie, depresja, nie kontrolują oddawania moczu.

- Obecnie żaden ze znanych sposobów leczenia nie jest w stanie zahamować naturalnego postępu choroby. Natomiast właściwie dobrana terapia pozwala choremu na aktywne funkcjonowanie jeszcze przez wiele lat od momentu postawienia diagnozy, a także na pracę zawodową. Skuteczne leczenie to szansa na godne życie. W przypadku zaawansowanego stadium Parkinsona taką szansę dają terapie infuzyjne - zaznacza docent i wyjaśnia, że jedynie w początkowym etapie rozwoju choroby Parkinsona wystarczy podawanie chorym powszechnie dostępnych leków doustnych (L-dopy).

Jak zwraca uwagę, dostępne obecnie dla polskich pacjentów leki pozwalają im normalnie funkcjonować przez pięć, 10 lub nawet 15 lat. Później jednak takie leczenie nie jest już wystarczające. Dla przedłużenia względnej sprawności chorego konieczne jest zastosowanie nowszych terapii.

Nowej generacji leczenie w zaawansowanej postaci tego schorzenia polega na zastosowaniu głębokiej stymulacji mózgu (deep brain stimulation - DBS). Do określonych struktur mózgu wszczepia się elektrody, które po wpływem impulsów elektrycznych natychmiast po operacji poprawiają sprawność chorego.

- Alternatywa dla tej metody to leczenie farmakologiczne, bo trzeba pamiętać, że nie wszyscy chorzy mogą być zakwalifikowani do takich świadczeń, przeciwskazaniem może być np. otępienie. Są dwie techniki tej terapii. Jednak polega na podawaniu apomorfiny w postaci wlewów podskórnych specjalną pompą. W przypadku drugiej dojelitowo stosowany jest inny lek o nazwie duodopa - tłumaczył prof. Sławek.

Niewielkie koszty, a znaczne oszczędności
Dlaczego w Polsce terapie te nie są refundowane, chociaż ich skuteczność jest dawno udowodniona?

Powód wydaje się oczywisty - ze względu na koszty. Jednak jak przekonuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie chodzi o jedynie 12 mln zł rocznie.

- Jednak analiza finansowa pokazuje, że państwu opłaca się te środki wydać, bo one wrócą do budżetu z nawiązką. Jeżeli bowiem uwzględnimy koszty pośrednie leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona, które powinny się zmniejszyć, środki wypłacane przez ZUS na renty czy absencje zawodową dla takich chorych, to okaże się, że faktycznie osoby te kosztują państwo co najmniej dwukrotnie więcej niż te 12 mln zł - podkreślała.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.