Choroba Parkinsona: potrzebna sieć ośrodków specjalistycznych

ZDROWIE

Autor: DK/Rynek Seniora   16 grudnia 2014 13:48


Choroba Parkinsona: potrzebna sieć ośrodków specjalistycznych Na zdj. dr Jakub Gierczyński Fot. Tomasz Jodlowski

Należy jak najszybciej wdrożyć w Polsce model zarządzania chorobą Parkinsona adekwatny do potrzeb zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa - postuluje dr Jakub Gierczyński, ekspert i wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zdaniem eksperta tendencje demograficzne w Polsce nie są zagrożeniem - to naturalne zjawisko. Zagrożeniem jest natomiast to, że trwanie życia w zdrowiu w przypadku mężczyzn w Polsce to jedynie 58 lat, a w przypadku kobiet 63 lata, kiedy długość życia wynosi 82 lata u kobiet i 73 u mężczyzn.

- Zatem mężczyzna żyje z chorobą i niepełnosprawnością prowadzącą do niesamodzielności 15 lat, a kobiety 19 lat. To jest zagrożenie, z którym musimy się uporać - podkreśla dr Gierczyński.

Brak dostępu do terapii infuzyjnych
W przypadku choroby Parkinsona dane europejskie wskazują na podwojenie liczby chorych do 2030 r.

W kraju populacja chorych liczy ok. 100 tys. (25 tys. z zaawansowaną formą choroby), mamy też obecnie 2,5 tys. osób z brakiem reakcji na leki, bez żadnego zabezpieczenia przez państwo.

Tymczasem w Polsce, jak wskazuje dr Gierczyński, nie ma wieloletniej strategii narodowej ani regularnych audytów zarządzania chorobą Parkinsona.

- Dysponujemy co prawda nowoczesnymi standardami leczenia, ale mamy pewne metody, które w Polsce nie są refundowane. Chodzi tu przede wszystkim o terapie infuzyjne – podkreśla ekspert.

Istnieją dwie metody leczenia farmakologicznego, tzw. infuzyjne, pomagające wtedy, gdy nie działają już leki doustne. Jest to: podawana dojelitowo przy pomocy pompy lewodopa lub podawana przez pompę podskórnie apomorfina. Metody te mają za zadanie wyrównać niedobór dopaminy (neuroprzekaźnika, którego niedobór jest przyczyną choroby Parkinsona). Metody te są rekomendowane ze względu na bardzo wysoką skuteczność.

W wytycznych zaleca się też prowadzenie tej terapii przez wielospecjalistyczne zespoły, także w ośrodkach referencyjnych.

- Tymczasem dostęp do terapii w przypadku pacjentów z chorobą zaawansowaną jest w wielu przypadkach zerowy - zaznacza wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z kolei wszczepienia lub wymiany stymulatora struktur głębokich w mózgu (kolejna skuteczna terapia dla poważnie chorych na Parkinsona), przeprowadza się w Polsce około 250 razy rocznie w ośrodkach wyspecjalizowanych, neurochirurgicznych. Zdaniem Jakuba Gierczyńskiego, to mniej więcej odpowiada potrzebom epidemiologicznym.

Brak wyspecjalizowanych ośrodków
A jak jest z dostępnością do specjalistów? W Polsce mamy sporo liczbę neurologów, ale, zgodnie z danymi NFZ, tylko 37 oddziałów neurologicznych nie wykazało kolejek. W przypadku poradni neurologicznych nie wykazało kolejek tylko 13 proc. Nie ma natomiast ośrodków referencyjnych, jeśli chodzi o leczenie choroby Parkinsona.

- Eksperci wskazują, że przede wszystkim powinny powstać poradnie specjalistyczne zajmujące się chorobą Parkinsona oraz właśnie ośrodki referencyjne. Tymczasem nie powstają ośrodki wyspecjalizowane, takie jak zajmujące się chorobą Alzheimera – podkreśla dr Gierczyński.

Ponadto rehabilitacja neurologiczna w przypadku choroby Parkinsona nie jest praktycznie prowadzona, albo w bardzo małym stopniu.

Jeżeli więc środki mamy ograniczone, to należy rozważyć, czy nie można tych pieniędzy wykorzystać w inny, bardziej skuteczny sposób.

- Rodzi się pytanie, dlaczego pacjenci z chorobą Parkinsona są leczeni na oddziałach szpitalnych? Oczywiście wyłączając przypadki towarzyszących chorób czy powikłań. Czy nie powinna to być opieka na bazie AOS? – mówi specjalista.

Potrzebny program i sieć ośrodków
Podsumowując: po pierwsze powinien powstać długofalowy narodowy program leczenia choroby Parkinsona we współpracy ze wszystkimi interesariuszami.

Po drugie, należy umożliwić pacjentowi dostęp do wszystkich technologii medycznych o udowodnionej skuteczności.

I po trzecie: trzeba stworzyć na multidyscyplinarnej podstawie krajową sieć specjalistycznych ośrodków leczących pacjentów z chorobą Parkinsona - na bazie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub domu czy też ośrodka dziennego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.