Choroby kręgosłupa: zmagamy się z ogromnym opóźnieniem diagnostycznym
Autor: KL/Rynek Zdrowia   02 listopada 2015 14:19

W Polsce choroby kręgosłupa są coraz poważniejszym wyzwaniem dla zdrowia publicznego i jeśli nie zostaną wprowadzone trwałe zmiany w zakresie świadomości zdrowotnej, profilaktyki, wczesnej diagnostyki i lepszego leczenia tych chorób, sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu ze względu na trendy demograficzne. Tymczasem nasz system ten problem spycha na margines - twierdzą eksperci.

Choroby kręgosłupa nierozerwalnie wiążą się z obszarem chorób przewlekłych związanych m. in. z wiekiem. U osób starszych odsetek takich chorób jest znacząco wyższy. Epidemiologia wskazuje, że w całej populacji nawet 80 proc. ma lub będzie miało objawy wskazujące na choroby kręgosłupa, a ok. 20 proc. tej grupy będzie miała problemy o charakterze przewlekłym. 

Około 60 proc. osób powyżej 60 roku życia dotknięta jest w różnym stopniu zmianami zwyrodnieniowymi w układzie ruchu. W opublikowanym przez The Lancet rankingu dziesięciu najczęstszych przyczyn utraty zdrowia w Europie Środkowej pięć spośród nich miało związek z chorobami układu ruchu: ból pleców (na 1. miejscu), upadki, bóle szyi, inne choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Skala problemu
- Temat chorób kręgosłupa jest spychany na margines przez decydentów. Chociaż każdego roku 6 mln Polaków zgłasza się do różnych placówek systemu zdrowia finansowanych przez NFZ z bólem pleców, a przecież trzeba założyć, że kolejne duża grupa szuka pomocy w prywatnej praktyce. W sytuacji, gdy problem jest na tyle dotkliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie, chory szuka krótkiej drogi do specjalisty, bo nie może sobie pozwolić na czekanie kilku miesięcy w kolejce narzuconej przez publiczny system - mówił prof. Robert Gasik, kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii, Instytut Reumatologii w Warszawie.

Na dowód skali problemu profesor wskazuje, że z danych GUS jednoznacznie wynika, że właśnie choroby kręgosłupa są czołówce jednostek chorobowych, które najczęściej ściągają pacjentów do gabinetów lekarskich. - Jedyną jednostką, która przekracza poziom zespołów bólowych kręgosłupa jest nadciśnienie, dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn - komentuje ekspert.

Jak podkreśla, niezrozumiały jest brak zainteresowania decydentów problemem zdrowotnym tak dużej populacji. - Tym bardziej, że odsetek chorych na choroby kręgosłupa będzie wzrastać dynamicznie wraz ze starzeniem się naszej populacji - dodaje dr Filip Raciborski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w Instytucie Reumatologii w Warszawie.

Koszty i wydatki
Doktor zwraca uwagę, że niezauważany problem chorób kręgosłupa ma jednak olbrzymi wpływ na funkcjonowanie państwa i gospodarkę. Jak wyjaśnia, rocznie generują ponad 30 mln osobodni absencji chorobowej. - Szacowane straty z tego tytułu to ponad 6 miliardów złotych rocznie w tzw. transferach. To m.in. koszty zwolnień lekarskich, często długoterminowych, koszty rent czy utraconej produktywności, rehabilitacji - zaznacza.

NFZ na procedury związane z leczeniem chorób kręgosłupa wydaje rocznie około 350 mln zł. - To może się wydawać dużo, ale w zderzeniu z kosztami, jakie te problemy zdrowotne generują, to kwota niewielka - komentuje Raciborski.

Opóźnienie diagnostyczne
W opinii naszych ekspertów, konieczne jest wprowadzenie trwałych zmiany w zakresie świadomości zdrowotnej, profilaktyki, wczesnej diagnostyki i lepszego leczenia tych chorób. - To z czym się dziś zmagamy to opóźnienie diagnostyczne - podkreślał prof. Gasik.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.