Choroby spowodowane złym odżywianiem zabiły w rok 10 mln osób

ZDROWIE

Autor: Deutsche Welle/Rynek Seniora   19 września 2017 13:00


Choroby spowodowane złym odżywianiem zabiły w rok 10 mln osób W roku 2016 10 mln osób na świecie zmarło na choroby wynikające ze złych nawyków żywieniowych. Fot. Rosino/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Najbardziej szokującą konkluzją badania opublikowanego w ”The Lancet” nt. stanu zdrowia populacji ziemskiej jest stwierdzenie naukowców, że nieprawidłowe odżywianie było w roku 2016 decydującym czynnikiem co piątego zgonu na świecie.

Wyniki badań wykazują, że ryzyko zgonu wzrasta przy odżywianiu z niedoborem produktów z pełnego przemiału, bez orzechów, owoców i ryb, za to z przewagą w diecie produktów mięsnych.

Niewłaściwe odżywianie jest przyczyną nadwagi, wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi i wysokiego ciśnienia - ostrzegają naukowcy. Te cztery dolegliwości należą do 10 najczęściej występujących czynników ryzyka, odpowiedzialnych za przedwczesną śmierć.

W roku 2016 10 mln osób na świecie zmarło na choroby wynikające ze złych nawyków żywieniowych - informuje serwis Deutsche Welle. Dane te pochodzą z badania ”Global Burden of Desease”, zawierającego informacje przekazane przez ponad 25 tys. ekspertów na temat 330 chorób, przyczyn śmierci i obrażeń. Wyniki tych badań obejmują 195 krajów i regionów.

Jak stwierdzono, w roku 2016 na całym świecie większość ludzi zmarła na dolegliwości sercowe (9,5 mln) - zawały serca i inne choroby wieńcowe, które w wielu krajach występują coraz częściej. Podobnie jak cukrzyca, w wyniku której w ubiegłym roku zmarło 1,4 mln osób. Jest to wzrost o 31 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Szczególnie negatywną rolę odgrywa palenie tytoniu - stwierdzili badacze. Papierosy i inne wyroby tytoniowe były w roku 2016 pośrednią przyczyną zgonu 7,1 mln osób, czyli 5-krotnie więcej niż cukrzyca.

Jak podają naukowcy, przeciętna spodziewana długość życia w roku 2016 wynosiła 75,3 lat dla kobiet i 69,8 lat dla mężczyzn. Japończycy wciąż wiodą prym długowieczności: przeciętna wieku dla obydwu płci wynosi 83,9 lat. Najniższa jest w Republice Centralnej Afryki - 50,2 lat dla obydwu płci. W Niemczech chłopcy urodzeni w roku 2016 mogą dożyć przeciętnie 78,5 lat, dziewczynki 83,3. W Polsce odpowiednio 73,4 i 81,6 lat.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje