Choroby spowodowane złym odżywianiem zabiły w rok 10 mln osób

ZDROWIE

Autor: Deutsche Welle/Rynek Seniora   19 września 2017 13:00


Choroby spowodowane złym odżywianiem zabiły w rok 10 mln osób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najbardziej szokującą konkluzją badania opublikowanego w ”The Lancet” nt. stanu zdrowia populacji ziemskiej jest stwierdzenie naukowców, że nieprawidłowe odżywianie było w roku 2016 decydującym czynnikiem co piątego zgonu na świecie.

Wyniki badań wykazują, że ryzyko zgonu wzrasta przy odżywianiu z niedoborem produktów z pełnego przemiału, bez orzechów, owoców i ryb, za to z przewagą w diecie produktów mięsnych.

Niewłaściwe odżywianie jest przyczyną nadwagi, wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi i wysokiego ciśnienia - ostrzegają naukowcy. Te cztery dolegliwości należą do 10 najczęściej występujących czynników ryzyka, odpowiedzialnych za przedwczesną śmierć.

W roku 2016 10 mln osób na świecie zmarło na choroby wynikające ze złych nawyków żywieniowych - informuje serwis Deutsche Welle. Dane te pochodzą z badania ”Global Burden of Desease”, zawierającego informacje przekazane przez ponad 25 tys. ekspertów na temat 330 chorób, przyczyn śmierci i obrażeń. Wyniki tych badań obejmują 195 krajów i regionów.

Jak stwierdzono, w roku 2016 na całym świecie większość ludzi zmarła na dolegliwości sercowe (9,5 mln) - zawały serca i inne choroby wieńcowe, które w wielu krajach występują coraz częściej. Podobnie jak cukrzyca, w wyniku której w ubiegłym roku zmarło 1,4 mln osób. Jest to wzrost o 31 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Szczególnie negatywną rolę odgrywa palenie tytoniu - stwierdzili badacze. Papierosy i inne wyroby tytoniowe były w roku 2016 pośrednią przyczyną zgonu 7,1 mln osób, czyli 5-krotnie więcej niż cukrzyca.

Jak podają naukowcy, przeciętna spodziewana długość życia w roku 2016 wynosiła 75,3 lat dla kobiet i 69,8 lat dla mężczyzn. Japończycy wciąż wiodą prym długowieczności: przeciętna wieku dla obydwu płci wynosi 83,9 lat. Najniższa jest w Republice Centralnej Afryki - 50,2 lat dla obydwu płci. W Niemczech chłopcy urodzeni w roku 2016 mogą dożyć przeciętnie 78,5 lat, dziewczynki 83,3. W Polsce odpowiednio 73,4 i 81,6 lat.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR