Chory po udarze w domu. Jak mogą pomóc bliscy?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   21 kwietnia 2017 12:18


Chory po udarze w domu. Jak mogą pomóc bliscy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według specjalistów do wczesnej rehabilitacji neurologicznej kwalifikuje się ok. 30 proc. chorych po udarze, czyli 21 tys. pacjentów rocznie. W praktyce dostaje się na nią ok. 13 tys. a pozostali, z ciężkim niedowładem, leżą w domu.

Aby osoba po udarze pewnie czuła się w domu i nie bała się samodzielności, warto wprowadzić we wnętrzu zmiany, które poprawią jej komfort i bezpieczeństwo. Pomóc może m.in. zainstalowanie wahadłowych drzwi w miejsce rozsuwanych, zamontowanie w korytarzu uchwytów i diod w podłogach, które w nocy wskażą drogę np. do łazienki. Lepiej usunąć również małe dywany i tak porozsuwać meble, by w pomieszczeniach było więcej przestrzeni. 

W kuchni powinny się pojawić naczynia, które ułatwią posiłki w przypadku utraty sprawności w dłoni - podpowiada Gazeta Wyborcza. Na rynku dostępne są talerze, kubki, miseczki i sztućce, których kształt jest przyjazny osobom z trudnościami ruchowymi i samodzielnym jedzeniem. Łyżki mogą mieć nietypowe wygięcia, dzięki którym łatwiej jest nabierać porcje, a spód naczyń - spadek, dzięki któremu jedzenie koncentruje się w jednym miejscu.

Jeżeli pacjent w wyniku udaru doznał afazji, bliscy będą potrzebni mu również w pracy nad opanowaniem zaburzeń mowy. Równolegle z pracą neurologopedy domownicy mogą ćwiczyć z nim mowę i pamięć, np. przez wspólne oglądanie rodzinnych albumów i podawanie imion bliskich z fotografii.

Rodzina powinna również starać się zachęcać pacjenta do powrotu do dawnych zajęć czy wyjścia z domu. Bliski może potrzebować wsparcia np. przy pójściu do sklepu osiedlowego albo jeździe autobusem.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR