Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc doczekają się refundacji leku?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 grudnia 2016 14:47


Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc doczekają się refundacji leku? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mamy nadzieję, że jeden z leków dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc będzie refundowany, obecnie kończymy proces negocjacyjny - poinformował w czwartek (15 grudnia) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Nie wykluczył, że lek będzie objęty refundacją już od 1 stycznia. Schorzenie jest diagnozowane głównie u osób po 55. roku życia.

O możliwą refundację leku dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) pytali w czwartek MZ posłowie PiS. Poseł Dariusz Starzycki wskazywał, że pacjenci ci są pozbawieni dostępu do jakichkolwiek leków refundowanych, podczas gdy terapia dla chorych na IPF jest dostępna i refundowana w 23 krajach UE. Informował, że IPF jest diagnozowane u ok. tysiąca osób rocznie.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz wyjaśnił, że obecnie dostępne są dwa leki, które opóźniają rozwój tej choroby. Minister zdrowia odrzucił wniosek o refundację jednego z tych leków m.in. z powodu negatywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Natomiast drugi z leków już w maju otrzymał pozytywne opinie AOTMiT i Rady Przejrzystości, jednak producent tego środka dopiero w październiku złożył wniosek o objęcie go refundacją.

- Od tego czasu toczą się rozmowy - były co najmniej dwa spotkania z Komisją Ekonomiczną - celem ustalenia ostatecznej wersji, czy można objąć refundacją dany lek, czy nie - powiedział Tombarkiewicz. Zaznaczył, że ważne było także wrześniowe oświadczenie Parlamentu Europejskiego, w którym wezwano wszystkie kraje UE do umożliwienia pacjentom z IPF dostępu do terapii.

- Jesteśmy pod koniec procesu negocjacyjnego, który, mam nadzieję, skończy się bardzo pozytywnie, czyli objęciem refundacją jednego z dostępnych leków - powiedział Tombarkiewicz. Dodał, że ma nadzieję, że lek ten będzie objęty refundacją już od 1 stycznia lub - jeśli negocjacje przedłużą się - od 1 marca (wykazy leków refundowanych są publikowane co dwa miesiące).

O refundację leków na IPF od dawna walczą pacjenci z Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc. Dwa tygodnie temu towarzystwo informowało o liście, jaki do premier Beaty Szydło wysłał 10-letni Oliwier, wnuk jednego z chorych na IPF. Chłopiec pisał, że lekarstwo dla dziadka jest jego największym marzeniem.

"Jeśli dziadek nie dostanie leków, to ostatni raz może spędzić z nami święta. Ja i moja siostra bardzo kochamy dziadka i uważamy, że to niesprawiedliwe, że inni ludzie mają leki, a dziadkowi nikt nie chce pomóc" - pisał Oliwier.

W IPF dochodzi do uszkodzenia nabłonka pęcherzyków płucnych i powstawania blizn, czyli zwłóknień tkanki płuc. W rezultacie stają się one mniej elastyczne, a ich objętość maleje, przez co pobierają mniej tlenu z powietrza i dostarczają go w mniejszych ilościach do tkanek i narządów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR