Chorzy na parkinsona zmagają się z ograniczoną refundacją terapii
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   10 grudnia 2015 13:45

Polacy chorujący na parkinsona borykają się nie tylko z jego skutkami, ale także z bardzo ograniczonym dostępem do leków i nowych terapii, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.

Jak opisuje "Dziennik Gazeta Prawna", w początkach choroby dostępność podstawowego asortymentu leków jest dość dobra. Problemy zaczynają się później. Choremu można wszczepić system głębokiej stymulacji mózgu (DBS), ale nie jest on dla wszystkich (wyklucza osoby po 70. r. ż., z depresją czy otępieniem). W Polsce refundowany stymulator DBS stosuje się u ok. 120 chorych. 

Problem w tym, że ci, którzy taką pomoc otrzymają, za sam zabieg nie płacą, ale za późniejszą regulację stymulatora i opiekę neurologiczną już tak. 

Inne terapie, które można zastosować to użycie pomp dostarczających leki dojelitowo lub podskórne podawanie apomorfiny. Ubezpieczyciel na tego typu leczenie wydał w 2013 r. jedynie 5,8 mln zł (36 pacjentów), zaś w roku 2014 6,8 mln zł (48 pacjentów).

Jak tłumaczył na jednej z konferencji prof. Andrzej Bogucki, prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych, tylko część pacjentów ma szanse na refundowane terapie, reszta jest skazana na inwalidztwo.

Parkinson to choroba neurologiczna, która powoduje, że chorzy z czasem tracą samodzielność, mają kłopoty z poruszaniem się, mówieniem, pojawia się drżenie dłoni, otępienie czy depresja. Nowe terapie w wielu przypadkach na tyle poprawiają stan cierpiących, że mogą oni wrócić do pełnoetatowej pracy. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR