Chorzy na zaćmę przeciw zakazowi dopłat do nowoczesnych soczewek

ZDROWIE

Autor: RR/Rynek Seniora   03 grudnia 2014 17:08


Chorzy na zaćmę przeciw zakazowi dopłat do nowoczesnych soczewek

Chorzy na zaćmę chcą dopłacać za wszczepienie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie, ale i droższej soczewki. Współfinansowaniu operacji przez pacjentów sprzeciwia się jednak Narodowy Fundusz Zdrowia.

- W związku z interpretacją NFZ dotyczącą zakazu dopłat do świadczeń podstawowych, gwarantowanych w ramach ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, placówki medyczne wykonujące operacje usunięcia zaćmy, musiały wycofać się z usługi wszczepiania nowoczesnych, wielofunkcyjnych soczewek za dopłatą - wyjaśnia Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.

Tłumaczy, że obecnie pacjent, któremu ze względu na stan zdrowia zalecane byłyby nowoczesne soczewki leczące nie tylko zaćmę, ale również inne wady oczu (np. astygmatyzm) musi wykonać zabieg usunięcia zaćmy poza refundacją, płacąc z własnej kieszeni nie tylko za soczewkę, ale też za cały zabieg.

- Pacjent płaci, mimo, że jako osobie ubezpieczonej przysługuje mu prawo do refundowanej operacji - podkreśla Małgorzata Pacholec.

Na gotowość pacjentów dopłacania do zabiegów wskazują badania ankietowe przeprowadzone przez Polski Związek Niewidomych podczas wydarzenia edukacyjnego pn. Oko w oko z zaćmą.

Z badań wynika z nich, że 92 proc. pacjentów nie zgadza się na to, by NFZ ograniczał ich prawo wyboru metod leczenia poprzez zakaz dopłat do lepszych materiałów. 97 proc. ankietowanych chciałoby mieć możliwość wyboru sposobu leczenia zaćmy i wyboru rodzaju wszczepionej soczewki.

Z badań wynika również, że aż 68 proc. ankietowanych nie było poinformowanych o tym, jaka soczewka mieści się w podstawowej wycenie operacji zaćmy w ramach umowy z NFZ.

Prawie wszyscy pacjenci chcieliby, żeby lekarz wytłumaczył im, na czym polegają różnice w aktualnie dostępnych sposobach leczenia zaćmy, w tym w rodzajach dostępnych soczewek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.