Chorzy z zaawansowanym rakiem jelita grubego bez refundacji nowej terapii?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2018 15:10


Chorzy z zaawansowanym rakiem jelita grubego bez refundacji nowej terapii? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa terapia w zaawansowanym i nawrotowym raku jelita grubego ma negatywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - poinformował resort zdrowia. Prawdopodobnie nie znajdzie się więc ona na nowej liście leków refundowanych. Ostateczną decyzję podejmie minister zdrowia.

Chodzi o preparat będący połączeniem dwóch substancji czynnych - triflurydyny z tipiracylem, który zarejestrowano w Unii Europejskiej, ale w Polsce nie jest jeszcze nierefundowany.

W odpowiedzi na pytanie PAP, czy preparat znajdzie się na liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 maja, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Jakubiak poinformował, że terapia otrzymała negatywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

- Dostępne dowody nie uzasadniają finansowania ze środków publicznych wnioskowanej technologii - zaznaczył. Dodał, że wniosek o refundację czeka teraz na rozstrzygnięcie przez ministra zdrowia,

Według dr. Wojciecha Rogowskiego ze szpitala Magodent w Warszawie, lek ten stosowany jest w III i IV linii leczenia przerzutowego raka jelita grubego.

Rzecznik resortu zdrowia zwrócił uwagę, że chorzy na zaawansowanego raka jelita grubego mają zapewniony dostęp do trzech linii leczenia w ramach programu lekowego "Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18-C20)".

- W I linii leczenia chorzy mogą skorzystać z następujących terapii lekowych: cetuksymab, bewacyzumab i panitumumab - wyliczył Krzysztof Jakubiak. Są to leki nowej generacji stosowane wraz chemioterapią w różnych opcjach terapeutycznych.

Rzecznik MZ dodał, że w II linii leczenia pacjenci mają dostęp do takich schematów terapeutycznych jak bewacyzumab i aflibercept (również stosowane wraz z chemioterapią), z kolei w III linii leczenia dostępne są cetuksymab i panitumumab.

- Obecnie toczą się kolejne postępowania związane z wprowadzeniem na listy refundacyjne innowacyjnych technologii lekowych mających zastosowanie w terapii raka jelita grubego - poinformował Jakubiak.

Wyjaśnił, że dotyczą one rozszerzenia zastosowania bewacyzumabu w I linii leczenia u pacjentów z mutacją V600E w genie BRAF oraz leku triflurydyna/typiracyl w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego w przypadku udokumentowanej nieskuteczności wcześniejszych terapii. Jednak w obu przypadkach AOTMiT wydał negatywną opinię.

Według Jakubiaka w przypadku leku triflurydyna/typiracyl w ramach analizy klinicznej przedstawiono randomizowane badania, w których wykazano istotny statystycznie wpływ na przeżycie całkowite oraz przeżycie wolne od progresji, jednak efekt ten jest niewielki - zwłaszcza w odniesieniu do kosztów, jakie musi ponieść płatnik w celu jego uzyskania.

- Analiza ekonomiczna wykazała, że nawet proponowany instrument podziału ryzyka nie zapewnia użyteczności kosztowej wnioskowanej technologii - wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

Natomiast dr Rogowski zwrócił uwagę, że u chorych z przerzutowym rakiem jelita grubego można powtórzyć schemat leczenia stosowany we wcześniejszej fazie choroby, jeśli nie ma innego wyboru.

- Jednak skuteczność takiej terapii nie jest udowodniona, a z naszej obserwacji wynika, że jest ona niewielka - podkreślił.

Podobnie wypowiadają się również inni eksperci. Kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie prof. Jarosław Reguła uważa, że można pomóc nawet chorym z zaawansowanym rakiem jelita grubego.

- Potrzebne są jednak dostępne już w innych krajach nowe opcje leczenia stosowane w III lub IV linii leczenia tego nowotworu, a które nie są u nas jeszcze refundowane - przekonywał specjalista na początku 2018 r. z okazji publikacji najnowszego raportu dotyczącego raka jelita grubego opracowanego przez specjalistów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Zdaniem kierownika Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marka Wojtukiewicza, stosowana doustnie triflurydyna/tipiracyl ma potwierdzoną skuteczność działania w III linii leczenia. Specjalista podkreśla, że jest ona bezpieczna i dobrze tolerowana przez chorych.

Według najnowszych danych raportu Concorde-3 z 2018 r. pod względem pięcioletnich przeżyć w raku okrężnicy Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie - przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją. W naszym kraju pięć lat po wykryciu tego nowotworu żyło w latach 2000-2014 52,9 proc. chorych, a w Chorwacji, która zajmuje w tej statystyce ostatnie miejsce - 51,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR