Ciąg dalszy sporu wokół ustawy o zawodzie fizjoterapuetów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 kwietnia 2016 09:43


Ciąg dalszy sporu wokół ustawy o zawodzie fizjoterapuetów 25 września 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, której projekt w lipcu 2014 r. zgłosiło PSL. Fot. PTWP Paweł Terlikowski

O wstrzymanie procedowania obywatelskiego projektu o zawodzie fizjoterapeuty, a także o niezmienianie już uchwalonej ustawy regulującej wykonywanie tego zawodu apelował w środę (13 kwietnia) do posłów przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ernest Wiśniewski. Projekt został skierowany do komisji.

Obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty był już rozpatrywany w poprzedniej kadencji Sejmu. We wrześniu 2015 r. projekt został skierowany do sejmowej komisji zdrowia, jednak prac nie ukończono. Prawo przewiduje, że w takiej sytuacji projekt obywatelski jest rozpatrywany przez Izbę następnej kadencji, a jego pierwsze czytanie musi się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego posiedzenia Sejmu.

25 września 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, której projekt w lipcu 2014 r. zgłosiło PSL. Regulacja ta zawiera wiele rozwiązań zaproponowanych w projekcie obywatelskim.

W związku z tym Wiśniewski prosił w środę posłów o wstrzymanie procedowania projektu obywatelskiego do 31 maja, kiedy w życie ma wejść uchwalona już ustawa. Zapowiedział, że po tym terminie projekt obywatelski zostanie wycofany; jeśli do tego czasu ustawa nie będzie zmieniana, zostanie powołany Komitet Obywatelski Samorządu Fizjoterapeutów, a stosowne akty wykonawcze będą opracowane.

Obawy fizjoterapeutów budzi bowiem projekt nowelizacji złożony w lutym przez posłów PiS, który zakłada wydłużenie vacatio legis ustawy o zawodzie fizjoterapeuty do 24 miesięcy. Autorzy projektu argumentują, że pozwoli to na wypracowanie i uchwalenie kolejnej nowelizacji. Ich zdaniem uprawnienia nadane fizjoterapeutom mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.

Wiśniewski powiedział, że resort zdrowia, na roboczym spotkaniu w ministerstwie pod koniec marca, również przedstawił fizjoterapeutom projekt nowelizacji ustawy. Jak mówił, zakłada on "daleko idące zmiany, głównie w zakresie likwidacji samorządu jak i jakiejkolwiek samodzielności zawodowej; uzależnia całkowicie fizjoterapeutę od zleceń lekarza rehabilitacji".

Zdaniem fizjoterapeutów takie zmiany m.in. pogorszą jakość usług i wydłużą czas oczekiwania pacjentów na terapię. Szczególnie krytycznie Wiśniewski ocenił plan rezygnacji z utworzenia samorządu fizjoterapeutów, do którego zadań należeć ma m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu.

Joanna Kopcińska (PiS) oceniła, że przepisy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w wielu zakresach wymagają doprecyzowania lub zmiany, konieczne jest np. dookreślenie zadań zawodowych w zależności od uzyskanego poziomu wykształcenia. Wskazywała, że projekt obywatelski i uchwalona ustawa w wielu aspektach się różnią. Powiedziała, że klub PiS jest za dalszym procedowaniem obywatelskiego projektu w komisji zdrowia.

Rajmund Miller (PO) podkreślił, że prace nad przyjętą ustawą trwały długo i jest ona efektem kompromisu m.in. ze środowiskiem lekarzy i pacjentów. Wyraził też zaniepokojenie informacjami, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwny utworzeniu samorządu fizjoterapeutów.

- Panie ministrze, w czym pan się czuje lepszy, jako lekarz, od fizjoterapeutów, skoro pan ma prawo zrzeszać się zgodnie z art. 17 konstytucji w związkach branżowych. Dlaczego fizjoterapeuci nie mają mieć tego samego prawa, skoro mają to prawo również pielęgniarki i położne, aptekarze i również pozostałe zawody medyczne? - pytał Miller.

Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zwracał uwagę, że dyskusja nad zmianami niektórych przepisów ustawy może odbyć się już po jej wejściu w życie. Również Marek Ruciński (Nowoczesna) oraz Krzysztof Paszyk (PSL) wyrazili oczekiwanie, że uchwalona ustawa wejdzie w życie 31 marca.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.