
Ciekawym rozwiązaniem są również soczewki dwuogniskowe (lub nawet trzy- lub cztero-), dzięki którym patrząc w dół korzystamy z części szkła korygującego presbiopię, a patrząc na wprost czy w górę - korzystamy z soczewki korygującej inną wadę.
Ostatnią wersją zaawansowanych okularów są te z soczewkami progresywnymi, które pozwalają w płynny sposób zmieniać skupienie widzenia na planie bliskim, średnim i dalekim. Podobnie jak soczewki jednoogniskowe, nie zniekształcają wyglądu naszych oczu.
Soczewki kontaktowe - analogicznie do soczewek w okularach, możemy również znaleźć soczewki kontaktowe korygujące w odpowiedni sposób nasz wzrok. Obecnie na rynku występuje wiele różnych rodzajów progresywnych soczewek kontaktowych, które w zależności od potrzeby działają na wybrane wady wzroku. Ich wybór należy skonsultować ze specjalistą i poprzedzić kompleksowym badaniem wzroku.
Soczewki wewnątrzgałkowe - istnieje również możliwość wszczepienia sztucznej soczewki do oka. Wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym, dlatego to rozwiązanie jest polecane osobom, które dotyka dodatkowo inna, poważniejsza wada, np. zaćma.
Jak przeciwdziałać?
Niestety nie jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać presbiopii. Stres, czytanie w niekomfortowych warunkach czy wzmożona praca przy komputerze nie wpływają na wcześniejsze pojawienie się tej dolegliwości. To jednak nie znaczy, że możemy bagatelizować ich wpływ.
Ważne jest dbanie o komfort widzenia na co dzień, które wyucza w nas korzystne nawyki wcześniej - bo gdy starczowzroczność już nas dotknie, powyższe czynniki mogą nasilić jej objawy. Warto pamiętać o „przerwach" dla naszych oczu. W ciągu dnia planować pauzy od patrzenia w monitor, nie kierować wzroku na źródła bardzo intensywnego światła oraz w chwili „wytchnienia" od monitora - nie męczyć oczu np. czytaniem bardzo małych liter przy niedostatecznym oświetleniu.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych