Cierpisz na starczowzroczność? Dobierz odpowiednie okulary i soczewki

ZDROWIE

Autor: centrumpr.pl/Rynek Seniora   14 listopada 2016 12:47


Cierpisz na starczowzroczność? Dobierz odpowiednie okulary i soczewki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ciekawym rozwiązaniem są również soczewki dwuogniskowe (lub nawet trzy- lub cztero-), dzięki którym patrząc w dół korzystamy z części szkła korygującego presbiopię, a patrząc na wprost czy w górę - korzystamy z soczewki korygującej inną wadę.

Ostatnią wersją zaawansowanych okularów są te z soczewkami progresywnymi, które pozwalają w płynny sposób zmieniać skupienie widzenia na planie bliskim, średnim i dalekim. Podobnie jak soczewki jednoogniskowe, nie zniekształcają wyglądu naszych oczu.

Soczewki kontaktowe - analogicznie do soczewek w okularach, możemy również znaleźć soczewki kontaktowe korygujące w odpowiedni sposób nasz wzrok. Obecnie na rynku występuje wiele różnych rodzajów progresywnych soczewek kontaktowych, które w zależności od potrzeby działają na wybrane wady wzroku. Ich wybór należy skonsultować ze specjalistą i poprzedzić kompleksowym badaniem wzroku.

Soczewki wewnątrzgałkowe - istnieje również możliwość wszczepienia sztucznej soczewki do oka. Wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym, dlatego to rozwiązanie jest polecane osobom, które dotyka dodatkowo inna, poważniejsza wada, np. zaćma.

Jak przeciwdziałać?
Niestety nie jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać presbiopii. Stres, czytanie w niekomfortowych warunkach czy wzmożona praca przy komputerze nie wpływają na wcześniejsze pojawienie się tej dolegliwości. To jednak nie znaczy, że możemy bagatelizować ich wpływ.

Ważne jest dbanie o komfort widzenia na co dzień, które wyucza w nas korzystne nawyki wcześniej - bo gdy starczowzroczność już nas dotknie, powyższe czynniki mogą nasilić jej objawy. Warto pamiętać o „przerwach" dla naszych oczu. W ciągu dnia planować pauzy od patrzenia w monitor, nie kierować wzroku na źródła bardzo intensywnego światła oraz w chwili „wytchnienia" od monitora - nie męczyć oczu np. czytaniem bardzo małych liter przy niedostatecznym oświetleniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR