Co drugi Polak cierpiący na astmę lub alergię w ogóle o tym nie wie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 kwietnia 2017 08:26


Co drugi Polak cierpiący na astmę lub alergię w ogóle o tym nie wie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co druga osoba cierpiąca na astmę lub alergię w naszym kraju nie ma wciąż rozpoznanej choroby - alarmowali w czwartek (27 kwietnia) eksperci podczas warsztatów dziennikarskich „Od alergii do astmy”, które odbyły się w Warszawie.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki powiedział PAP, że w Polsce na astmę cierpi prawdopodobnie około 4 mln osób, ale rozpoznaną chorobę ma 1,7 mln pacjentów. Podobnie jest w przypadku alergii, na które - według Światowej Organizacji Alergii - w krajach najbardziej uprzemysłowionych cierpi od 30 do 40 proc. osób.

- Zachorowalność na różnego rodzaju alergie stale się zwiększa na całym świecie, w tym również w Polsce - podkreślił kierownik Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Jerzy Kruszewski.

Specjalista przytoczył dane, z których wynika, że w 1983 r. 22 proc. mężczyzn w wieku 20 lat cierpiało na przynajmniej jedną chorobę alergiczną, a w 2004 r. odsetek ten zwiększył się do 32 proc. (wskazywały na to testy skórne - przyp. PAP). Na podstawie tych danych można szacować, że obecnie około 40 proc. Polaków w tym wieku ma jakąś postać alergii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że szybko zwiększa się liczba alergii i astmy w krajach rozwijających się. W Chinach w ciągu zaledwie trzech lat liczba chorych z tego powodu zwiększyła się z 100 mln do 200 mln.

- W krajach uprzemysłowionych chorują nie tylko dzieci i ludzie młodzi, ale również osoby w wieku 50-60 lat i starsze - zwrócił uwagę dr Dąbrowiecki.

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Piotr Kuna ocenił, że 15 mln Polaków cierpi z powodu chorób alergicznych, głównie w dużych miastach. Na wsi wyraźnie rzadziej zdarzają się astma i alergie, nie ma jedna pewności, czy jest to związane z tzw. hipotezą higieniczną. Zgodnie z nią, uczuleniom sprzyja unikanie zakażeń i alergenów, np. niepodawanie małym dzieciom produktów zawierających orzeszki.

- Są różne hipotezy na temat przyczyn wzrostu zachorowań na astmę i alergie, ale jak dotąd żadna nie została potwierdzona - zauważył prof. Kruszewski.

Specjalista przedstawił badania, z których wynika, że u chorych na astmę częściej występuje niedobór witaminy D. nie udowodniono jednak, że między jednym i drugim jest związek przyczynowy. Takie badania mają być dopiero przeprowadzone.

Prof. Piotr Kuna powiedział, że astma i alergie są poważnym problemem społeczno-ekonomicznym. Nie chodzi tylko o to, że coraz więcej osób wymaga leczenia.

- Badania specjalistów Uniwersytetu Harvarda wykazały na przykładzie branży motoryzacyjnej, że w sezonie alergicznym o 30-40 proc. spada wydajność pracowników i o 70 proc. częściej popełniają oni błędy - dodał.

Specjalista przekonywał, że alergie i astma mogą również pogarszać wyniki w nauce z powodu większej senności i spadku koncentracji uwagi.

- Cierpiący na te schorzenia uczniowie uzyskują o 70 proc. gorsze wyniki na egzaminach - poinformował prof. Kuna.

Prof. Kruszewski powiedział, że objawy alergii przynajmniej raz w życiu miała niemal każda osoba. Podkreślił jednak, że nie należy mylić alergii z nadwrażliwością.

- Alergia jest jednym z rodzajów nadwrażliwości, stanowi połowę przypadków nadwrażliwości. Nie ma czegoś takiego, jak uczulenia na alkohol lub na cukier, jest tylko nietolerancja laktozy (cukru mlekowego - przyp. PAP) - wyjaśniał.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR