Co nam daje za granicą karta EKUZ? Na pewno nie zwalnia ze wszystkich opłat
Autor: Beata Marciniak/Rynek Seniora   14 lipca 2016 10:18

Dzięki karcie EKUZ w stanach nagłych, ale i podczas choroby za granicą można skorzystać z opieki zdrowotnej gwarantowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju. EKUZ nie zapewnia jednak zupełnie darmowej opieki medycznej.

Polskie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest honorowane w krajach UE i EFTA (państwa członkowskie EFTA to Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein). Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W każdym z krajów Europy polscy obywatele będą jednak musieli zapłacić za niektóre procedury medyczne. W niektórych z unijnych krajów, trzeba płacić nawet za każdy dzień pobytu w szpitalu. Przed takimi kosztami leczenia może ochronić tylko polisa turystyczna.

W Niemczech, Grecji i Hiszpanii EKUZ nie zawsze pomoże
Jak mówi Rynkowi Zdrowia Sylwia Wądrzyk, rzecznik Centrali NFZ, na podstawie zgłoszeń telefonicznych można zauważyć, że najczęściej powtarzającym się problemem sygnalizowanym przez pacjentów, jest nieuznawanie karty EKUZ przez niemieckich świadczeniodawców oraz w niemieckich środkach transportu sanitarnego. Zdarza się, ze pacjenci zostają obciążeni za leczenie lub transport karetką do szpitala pomimo okazania EKUZ.

- Równie często pacjenci zgłaszają problemy z dostępem do placówek publicznej opieki zdrowotnej w kurortach, szczególnie w Hiszpanii oraz na wyspach greckich -  dodaje rzecznik prasowy Centrali NFZ.

Bezwzględnie jednak - EKUZ warto mieć. Kartę mogą otrzymać osoby objęte w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz członkowie rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia. Ważność EKUZ zależy od kategorii ubezpieczonych.

EKUZ przysługuje również emerytom - okres ważności karty do 5 lat; nieubezpieczonym kobietom w okresie połogu posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP - okres ważności karty do 42 dni; osobom bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy - okres ważności karty do 2 miesięcy; osobom posiadającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania - okres ważności karty do 90 dni.

Tam nie unikniemy współpłacenia
Za granicą, zgłaszając się po pomoc medyczną, kartę należy pokazać lekarzowi lub administracji szpitala. Najczęściej potrzebny jest w takiej sytuacji dowód tożsamości.

W większości krajów UE/EFTA część kosztów jest pokrywana przez pacjentów na zasadzie opłat bezpośrednich. Jest to tzw. współpłacenie pacjenta (np. koszty hotelowe), które nie podlega finansowaniu przez NFZ. Przed urlopem warto sprawdzić, na jaki zakres bezpłatnej pomocy można liczyć w razie wypadku lub nagłego zachorowania w danym kraju.

Np. w Wielkiej Brytanii lub na Węgrzech jedynym kosztem dla polskiego turysty może być leczenie stomatologiczne. Ale w Austrii, Belgii, Niemczech, Szwecji oraz Szwajcarii trzeba będzie zapłacić za pobyt w szpitalu oraz ponieść dodatkowe koszty. Dzień pobytu w niemieckim szpitalu kosztuje 10 euro, w Austrii 20 euro, a w Szwajcarii 92 franki.

W Chorwacji za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu pacjent będzie musiał zapłacić 10 hrk (kuna chorwacka). W przypadku leczenia specjalistycznego i szpitalnego, maksymalna kwota do zapłaty z tytułu współpłacenia nie może przekroczyć 2000 hrk. Za wizytę u lekarza dentysty pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszty w wysokości 10 hrk.

We Włoszech płacimy za poradę, w Portugalii za szpital w stanach nagłych
We Włoszech za poradę lekarza pierwszego kontaktu należy zapłacić do 36,15 euro za wizytę. Pacjent korzystający ze świadczeń medycznych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest zobowiązany do poniesienia częściowych kosztów leczenia. W ramach publicznego systemu leczenie szpitalne jest darmowe.

Niektóre leki na receptę są sprzedawane za opłatą ryczałtową, za pozostałe trzeba zapłacić pełną cenę (na pełną odpłatność wskazuje słowo ticket na rachunku) 50 proc. ceny lub 0 proc. ceny. Za wyjątkiem pediatry lekarz specjalista przyjmuje tylko po skierowaniu od lekarza ogólnego. Pacjent korzystający z transportu do szpitala zobowiązany jest do poniesienia częściowych kosztów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.