Co piąty Polak będzie miał niewydolność serca. Zobacz, jakie są objawy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 grudnia 2016 09:22


Co piąty Polak będzie miał niewydolność serca. Zobacz, jakie są objawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aż 600-700 tys. Polaków cierpi na niewydolność serca; w którymś momencie życia wystąpi ona u jednej na pięć osób. Koszty leczenia sięgają 1,7 mld zł rocznie - wynika z tegorocznego raportu Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Choroba zaczyna się podstępnie, dlatego należy znać czynniki ryzyka i reagować w przypadku pierwszych objawów - przestrzegają lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach.

- Niewydolność serca zaczyna się podstępnie, stąd rzeczywiście jest to poważny problem. Pojawia się zazwyczaj w związku z jakimś uszkodzeniem serca, czyli jeżeli mamy do czynienia z wieloletnią chorobą nadciśnieniową, chorobą niedokrwienną, z ostrym zespołem wieńcowym. Tego rodzaju pacjent może się spodziewać, że prędzej czy później dotknie go niewydolność - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach kierownik działającej w GCM Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof S. Gołba.

- Podstawowym objawem wskazującym, że rzeczywiście doszło do niewydolności serca, jest duszność, chociaż może się ona pojawić również w innych chorobach. Każda duszność powinna skłonić pacjenta do odwiedzenia lekarza. Męczliwość, spadek tolerancji wysiłku - to są objawy, które powinny być ostrzegawczymi - dodał.

Lekarze wskazują na pewne różnice między niewydolnością prawej i lewej komory serca, przy czym obie połowy kurczą się synchronicznie i pompują prawie identyczne ilości krwi. Niewydolność prawokomorowa bardzo często pojawia się jako powikłanie niewydolności lewokomorowej. Niewydolność prawej komory serca powoduje zastój krwi w naczyniach żylnych i w efekcie w narządach wewnętrznych. Niewydolność ta występuje w postaci ostrej - w wyniku zatoru tętnicy płucnej - oraz przewlekłej, spowodowanej stopniowym pogarszaniem się pracy prawej komory z różnych przyczyn, nie tylko zatorowych.

Najczęstszymi objawami niewydolności prawokomorowej są: obrzęki - szczególnie kończyn dolnych wokół kostek i podudzi, powiększenie obwodu tułowia - związane z gromadzeniem się płynu w wątrobie i jamie otrzewnowej. Z tym stanem związany jest rozpierający ból górnej połowy brzucha, zwłaszcza pod prawym łukiem żebrowym. Kolejne objawy to poszerzenie żył szyjnych, nykturia czyli częste oddawanie moczu w nocy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego wynikające z zastoju krwi w narządach brzusznych - wzdęcia, nudności, zaparcia stolca lub biegunki.

Czynniki ryzyka to siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, palenie papierosów.

- Obowiązują zasady profilaktyki takie jak w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Warto znać historię chorób w rodzinie, bo może takie problemy występowały u krewnych. Należy się prawidłowo nawadniać, pilnować prawidłowej wagi, warto też dbać o nogi - nie siedzieć i nie stać za długo, bo to utrudnia przepływ krwi - podkreślił prof. Gołba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR