Co trzeci polski użytkownik smartfona korzysta z aplikacji zdrowotnych

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   11 kwietnia 2016 14:53


Co trzeci polski użytkownik smartfona korzysta z aplikacji zdrowotnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coraz więcej aplikacji medycznych pozwalana przesyłanie danych na temat stanu zdrowia, co ułatwia w znaczącym stopniu diagnostykę i monitoring.


Z badania IRCenter 2015 wynika, że już co trzeci polski użytkownik smartfona korzysta z różnych aplikacji prozdrowotnych i medycznych. Są wśród nich i rodzime aplikacje, które każą sądzić, że już wkrótce wyposażony w nie smartfon nie będzie tylko gadżetem.

Wśród tych aplikacji jest m.in. Remedizer, czyli narzędzie do zdalnej opieki kardiologicznej, testowane obecnie w Instytucie Kardiologii w Aninie przez osoby z wszczepionymi pompami wspomagającymi pracę serca. Remedizer to aplikacja za pomocą której pacjenci przebywający już poza murami szpitala są w stanie na bieżąco monitorować swoje parametry.

Pacjenci za pomocą smartfona przesyłają swoje dane takie jak ciśnienie krwi, temperatura i pomiary płynów pompy do specjalistów w całodobowym centrum monitorowania. Tam dane są analizowane i oceniane, a pacjenci otrzymują szybką informację zwrotną na temat swojego stanu zdrowia.

- W sytuacji, gdy wyniki są niepokojące dostają zalecenie przyjęcia dodatkowej dawki leku lub są wzywani na niezwłoczną konsultację lekarską - wyjaśnia Michał Jakubowski, założyciel i współtwórca Remedizera, który sam ze względu na przewlekłą chorobę również jest uczestnikiem projektu realizowanego przez Instytut.

Inne polskie aplikacje na smartfon znalazły zastosowanie w terapii cukrzycy. Dzięki aplikacjom takim jak Diabetes czy Nasza cukrzyca, osoby chore na cukrzycę mogą w dowolnej chwili kontrolować ile cukru przyjmują w posiłkach, kiedy ostatnio zażyli insulinę oraz o jakiej porze powinni przyjąć kolejną dawkę. W aplikacji można również prowadzić dzienniczek aktywności, który jest cennym źródłem informacji podczas kontrolnych wizyt lekarskich.

W przypadku alergii na pyłki pomocna może być z kolei aplikacja Odetchnij Spokojnie, zawierająca kalendarze pyleń dla konkretnych regionów. Oprócz podstawowych informacji posiada również opcję lokalizatora placówek medycznych w najbliższej okolicy z funkcją połączenia telefonicznego z wybranym punktem oraz funkcję „powiadom bliskich” umożliwiającą w razie wstrząsu natychmiastowe połączenie się z europejskim numerem alarmowym bądź z wcześniej zdefiniowaną osobą.

Dwaj polscy przedsiębiorcy Łukasz Kołtowski i Piotr Bajtał pracują natomiast nad aplikacją MySpiroo, czyli przenośnym spirometrem i powiązaną z nim aplikacją, umożliwiają chorym na astmę stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego.

Zespół pracuje obecnie nad modelem telemedycznej opieki nad pacjentem z astmą, a twórcy rozwiązania twierdzą, że ich narzędzie daje wyniki porównywalne do tych, otrzymywanych z urządzeń wykorzystywanych w szpitalach. MySpiroo jest urządzeniem mobilnym, które również może komunikować się ze smartfonem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR