
WHO alarmuje, że na świecie z powodu osteoporozy cierpi co trzecia kobieta i co dziewiąty mężczyzna. Tak duża liczba pacjentów spowodowała, że choroba ta uznana została za jedną z chorób cywilizacyjnych.
Wg danych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji na osteoporozę choruje w Polsce ok. 2 mln osób, przy czym wraz ze starzejącym się społeczeństwem tendencja ta będzie rosła.
Osteoporoza zwykle przebiega bezobjawowo, najczęściej dowiadujemy się o niej dopiero, gdy dochodzi do złamania. Na skutek osteoporozy najczęściej dochodzi do złamania kręgosłupa, kości promieniowej, kości udowe. To urazy, które powodują wiele powikłań, takich jak zanik mięśni, odleżyny, a nawet mogą doprowadzić do zatorów w płucach, które są skutkiem długotrwałego leżenia i możliwości pojawienia się zakrzepicy żylnej.
Podstawą profilaktyki w przypadku osteoporozy jest prawidłowy poziom witaminy D w organizmie oraz zbilansowana dieta - bogata w wapń i białka, oparta na dużej ilości warzyw i owoców, a także regularna aktywność fizyczna. Dla osób starszych najlepszą formą ruchu są marsze lub nordic walking.
24 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych