Co wpływa na, że jesteśmy zdrowsi i wolniej się starzejemy?

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   17 lutego 2016 09:24


Co wpływa na, że jesteśmy zdrowsi i wolniej się starzejemy? Nasze zdrowie zależy od nas samych w 60 proc., reszta to geny i system ochrony zdrowia. Fot. MOPS w Sopocie

W amerykańskich badaniach na bliźniakach jednojajowych wykazano, że geny mniej więcej w 30 proc. wpływają na stan zdrowia, długość życia i proces starzenia się. Reszta zależy od trybu życia, diety i środowiska, w jakim żyjemy.

Autorzy innych badań opublikowanych w prestiżowym "Journal of the American Medical Association" stwierdzili: "Opieka zdrowotna to najmniej znaczący spośród pięciu czynników wpływających na stan zdrowia i przeciętną długość życia. Za 90 proc. przedwczesnych zgonów odpowiadają uwarunkowania genetyczne, behawioralne, społeczne i środowiskowe".

Jeśli przyjąć, że system opieki zdrowotnej w 10 proc. wpływa na stan naszego zdrowia, a geny w 30 proc., to znaczy, że aż w 60 proc. nasze zdrowie zależy od nas samych. My sami w największym stopniu decydujemy o tym, czy jesteśmy zdrowi czy nie.

Cała Europa boryka się z ogromnym problemem, jakim są choroby przewlekłe. Dziś dotykają one ponad 80 proc. mieszkańców UE powyżej 65. roku życia. A chorować będą coraz młodsi.

Europejski Instytut Nauki, Mediów i Demokracji "Atomium", organizator akcji na rzecz zwalczania chorób przewlekłych, podaje: 86 proc. zgonów obywateli UE spowodowanych jest chorobami przewlekłymi. Wymienia się wśród nich na pierwszym miejscu choroby psychiczne (125 mln pacjentów) i choroby układu krążenia (100 mln). Na dalszych miejscach są cukrzyca (55 mln chorych), POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, (55 mln) oraz nowotwory (36 mln).

Wszystkim tym chorobom można zapobiegać, usuwając czynniki ryzyka. Trzeba rzucić palenie, nie nadużywać alkoholu, zdrowo się odżywiać i systematycznie się ruszać.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.