Co zmieni nowa ustawa o zawodzie fizjoterapeuty?

ZDROWIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   01 czerwca 2016 08:53


Co zmieni nowa ustawa o zawodzie fizjoterapeuty? Za świadczenie usług fizjoterapii bez zezwolenia będzie grozić nawet rok więzienia. Fot. Flattr/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Dotychczas działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych mógł założyć każdy. Zmienia to ustawa z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, która wchodzi dziś (31 maja) w życie. Pacjent będzie w końcu mógł sprawdzić, jakie wykształcenie ma osoba, która przywracająca sprawność ruchową - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Do tej pory potwierdzenie wykształcenia i kwalifikacji fizjoterapeuty było wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ - zauważa DGP.

Wchodząca w życie ustawa ustala m.in. zakres wymaganych kompetencji, a także wprowadza dla kolejnych osób wchodzących do zawodu konieczność zdania państwowego egzaminu.

Pacjent, jeśli np. ma od dawna rozpoznaną chorobę chroniczną, nie będzie musiał (teoretycznie) za każdym razem mieć skierowania od lekarza, by skorzystać z fizjoterapii.

Wcześniej nie było to uregulowane - chory korzystający z zabiegów fizjoterapeutycznych finansowanych przez NFZ musiał mieć skierowanie, a jesli rehabilitował się prywatnie, już nie.

Maciej Krawczyk ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska i kierownik Zespołu Fizjoterapii w II Klinice Neurologii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jako największy sukces wprowadzonych zmian wymienia powołanie samorządu zawodowego, który prowadzić będzie rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu. Pacjent będzie mógł w nim sprawdzić wykształcenie i podstawowe kompetencje fizjoterapeuty.

Jeśli ktoś podszyje się pod fizjoterapeutę, grozić mu będzie nawet rok więzienia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.