Co zrobić, gdy zachorujemy na wakacjach?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 lipca 2016 12:04


Co zrobić, gdy zachorujemy na wakacjach? Będąc na wakacjach w Polsce mamy prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w każdej przychodni z kontraktem z NFZ. Fot. Dan Phiffer/Flickr.com (CC BY 2.0)

Gdy leczymy się poza miejscem zamieszkania (ale w Polsce), nie obowiązują nas żadne limity wizyt w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej. Mamy prawo oczekiwać bezpłatnej pomocy w każdej sytuacji zagrażającej zdrowiu czy życiu.

Gdy wyjedziemy na wakacje i nagle się źle poczujemy, powinniśmy się zgłosić do przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ (jeśli nie chcemy płacić za wizytę). Gdy potrzebujemy pomocy w nocy (w godz. 8-18) czy w święta, należy zgłosić się do placówki, która pełni nocną i świąteczną opiekę medyczną. Adresy powinny być wywieszone w widocznym miejscu każdej przychodni.

Od 2013 r., tj. od wprowadzenia systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ), nie musimy wozić ze sobą papierowych dokumentów. eWUŚ potwierdzi uprawnienia osób ubezpieczonych i zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny - przypomina Gazeta Wyborcza.

Jeśli jednak zdarzy się, że elektroniczna weryfikacja nie potwierdzi prawa do świadczeń, możemy złożyć oświadczenie, że takie prawo posiadamy. Można też przedstawić jeden z dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń np. legitymacji emeryta, rencisty czy druku RMUA (to dokument dla osoby ubezpieczonej, przekazywany co miesiąc przez płatnika składek).

Dr Leszek Kosiński, kierownik Med-Care w Mielnie, mówi w GW, że wczasowicze najczęściej szukają pomocy z powodu oparzeń słonecznych, drobnych urazów lub infekcji układu oddechowego. Przyznaje jednak, że ma kłopot, gdy ktoś wymaga wypisania recepty na leki refundowane np. z powodu choroby przewlekłej. - Nie mam wglądu do dokumentacji medycznej i nie mogę tego zrobić - twierdzi.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.