
W roku 2018 na świecie na choroby nowotworowe zachoruje 18,1 miliona osób, zaś liczba zgonów sięgnie 9,6 miliona - przewiduje należąca do WHO International Agency for Research on Cancer (IARC).
GLOBOCAN 2018 to dostępna online ( http://gco.iarc.fr/) baza danych przygotowana przez IARC Global Cancer Observatory. Dostarcza szacunkowych danych dotyczących zachorowalności i śmiertelności w 185 krajach dla 36 rodzajów nowotworów.
Analiza wyników opublikowana na łamach pisma "CA: A Cancer Journal for Clinicians" podkreśla dużą różnorodność geograficzną występowania raka i wariacje dotyczące występowania i rodzaju chorób nowotworowych pomiędzy regionami świata i wewnątrz nich. Naukowcy szacują, że w skali całego świata liczba nowych zachorowań wzrośnie do 18,1 miliona, zaś zgonów - do 9,6 miliona. (w roku 2012 było to odpowiednio 14,1 miliona oraz 8,2 miliona).
Co piąty mężczyzna oraz jedna na 6 kobiet zachorują na chorobę nowotworową w jakimś momencie swojego życia. Co 8. mężczyzna i co 11. kobieta umrą z tego powodu. Liczbę osób, które nadal żyją 5 lub więcej lat od postawienia diagnozy nowotworu ocenia się na całym świecie na 43,8 miliona.
Wzrastające obciążenie chorobami nowotworowymi wynika z kilku czynników. Rośnie liczba ludności, społeczeństwa się starzeją, zmienia się częstość występowania niektórych przyczyn nowotworów związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym. W szczególności dotyczy to szybko rozwijających się gospodarek, gdzie maleje częstość nowotworów związanych z ubóstwem i infekcjami, natomiast rośnie liczba zachorowań kojarzących się ze stylem życia typowym dla krajów uprzemysłowionych.
Skuteczne działania profilaktyczne mogą tłumaczyć spadek częstości występowania nowotworów, takich jak rak płuc (np. mężczyzn w północnej Europie i Ameryce Północnej) oraz raka szyjki macicy (w większości regionów z wyjątkiem Afryki Subsaharyjskiej). Jednak nowe dane wskazują, że większość krajów wciąż boryka się ze wzrostem bezwzględnej liczby diagnozowanych przypadków wymagających leczenia i opieki.
Jak wynika z globalnych oszacowań, niemal połowa nowych przypadków i ponad połowa zgonów na całym świecie w 2018 r. będzie dotyczyć mieszkańców Azji, częściowo dlatego, że region ten zamieszkuje niemal 60 proc. światowej populacji.
Na Europę przypada 23,4 proc. globalnej liczby zachorowań oraz 20,3 proc. zgonów z tego powodu, choć stanowi tylko 9,0 proc. światowej populacji. Obie Ameryki (13,3 proc. światowej populacji) to 21,0 proc. zachorowań i 14,4 proc. śmiertelności. W przeciwieństwie do innych regionów świata, proporcje zgonów w Azji i Afryce (odpowiednio 57,3 proc. i 7,3 proc.) są wyższe niż odsetek zachorowań (odpowiednio 48,4 proc. i 5,8 proc.), ponieważ w tych regionach wyższa jest częstotliwość niektórych gorzej rokujących nowotworów, a w wielu krajach dostęp do właściwej diagnostyki i leczenia jest ograniczony.
Pod względem zachorowalności pierwszą trójkę stanowią nowotwory płuc, piersi (u kobiet) oraz jelita grubego. Nowotwory te są też w pierwszej piątce, jeśli chodzi o śmiertelność (odpowiednio miejsce pierwsze, piąte i drugie). Wszystkie trzy razem odpowiadają za jedną trzecią zachorowań na nowotwory i zgonów z ich powodu na całym świecie.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych