Coraz więcej zachorowań na nowotwory. Najczęściej zabija rak płuc

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 września 2018 13:39


Coraz więcej zachorowań na nowotwory. Najczęściej zabija rak płuc Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W roku 2018 na świecie na choroby nowotworowe zachoruje 18,1 miliona osób, zaś liczba zgonów sięgnie 9,6 miliona - przewiduje należąca do WHO International Agency for Research on Cancer (IARC).

GLOBOCAN 2018 to dostępna online ( http://gco.iarc.fr/) baza danych przygotowana przez IARC Global Cancer Observatory. Dostarcza szacunkowych danych dotyczących zachorowalności i śmiertelności w 185 krajach dla 36 rodzajów nowotworów.

Analiza wyników opublikowana na łamach pisma "CA: A Cancer Journal for Clinicians" podkreśla dużą różnorodność geograficzną występowania raka i wariacje dotyczące występowania i rodzaju chorób nowotworowych pomiędzy regionami świata i wewnątrz nich. Naukowcy szacują, że w skali całego świata liczba nowych zachorowań wzrośnie do 18,1 miliona, zaś zgonów - do 9,6 miliona. (w roku 2012 było to odpowiednio 14,1 miliona oraz 8,2 miliona).

Co piąty mężczyzna oraz jedna na 6 kobiet zachorują na chorobę nowotworową w jakimś momencie swojego życia. Co 8. mężczyzna i co 11. kobieta umrą z tego powodu. Liczbę osób, które nadal żyją 5 lub więcej lat od postawienia diagnozy nowotworu ocenia się na całym świecie na 43,8 miliona.

Wzrastające obciążenie chorobami nowotworowymi wynika z kilku czynników. Rośnie liczba ludności, społeczeństwa się starzeją, zmienia się częstość występowania niektórych przyczyn nowotworów związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym. W szczególności dotyczy to szybko rozwijających się gospodarek, gdzie maleje częstość nowotworów związanych z ubóstwem i infekcjami, natomiast rośnie liczba zachorowań kojarzących się ze stylem życia typowym dla krajów uprzemysłowionych.

Skuteczne działania profilaktyczne mogą tłumaczyć spadek częstości występowania nowotworów, takich jak rak płuc (np. mężczyzn w północnej Europie i Ameryce Północnej) oraz raka szyjki macicy (w większości regionów z wyjątkiem Afryki Subsaharyjskiej). Jednak nowe dane wskazują, że większość krajów wciąż boryka się ze wzrostem bezwzględnej liczby diagnozowanych przypadków wymagających leczenia i opieki.

Jak wynika z globalnych oszacowań, niemal połowa nowych przypadków i ponad połowa zgonów na całym świecie w 2018 r. będzie dotyczyć mieszkańców Azji, częściowo dlatego, że region ten zamieszkuje niemal 60 proc. światowej populacji.

Na Europę przypada 23,4 proc. globalnej liczby zachorowań oraz 20,3 proc. zgonów z tego powodu, choć stanowi tylko 9,0 proc. światowej populacji. Obie Ameryki (13,3 proc. światowej populacji) to 21,0 proc. zachorowań i 14,4 proc. śmiertelności. W przeciwieństwie do innych regionów świata, proporcje zgonów w Azji i Afryce (odpowiednio 57,3 proc. i 7,3 proc.) są wyższe niż odsetek zachorowań (odpowiednio 48,4 proc. i 5,8 proc.), ponieważ w tych regionach wyższa jest częstotliwość niektórych gorzej rokujących nowotworów, a w wielu krajach dostęp do właściwej diagnostyki i leczenia jest ograniczony.

Pod względem zachorowalności pierwszą trójkę stanowią nowotwory płuc, piersi (u kobiet) oraz jelita grubego. Nowotwory te są też w pierwszej piątce, jeśli chodzi o śmiertelność (odpowiednio miejsce pierwsze, piąte i drugie). Wszystkie trzy razem odpowiadają za jedną trzecią zachorowań na nowotwory i zgonów z ich powodu na całym świecie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR