Cukrzyca: eksperci wskazują na kluczową rolę lekarzy POZ

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 maja 2017 15:28


Cukrzyca: eksperci wskazują na kluczową rolę lekarzy POZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kluczową rolę w opiece nad chorymi na cukrzycę powinni pełnić lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a diabetolodzy powinni być ich konsultantami, tak jak w innych krajach - mówili w środę (17 maja) eksperci, uczestniczący w debacie dotyczącej powikłań cukrzycy typu II.

Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Czupryniak podkreślił w środę, że lekarze rodzinni mogą przyczynić się do zmniejszenia powikłań cukrzycy, takich jak zawały serca, udary mózgu, niewydolność nerek, a także uszkodzenia wzroku i nerwów obwodowych.

- To nieprawda, że cukrzyca prędzej czy później musi doprowadzić do powikłań. Wczesne wykrycie choroby, a potem odpowiednia opieka nad chorym może przed nimi uchronić, a przynajmniej je złagodzić i znacznie odwlec w czasie - przekonywał specjalista podczas debaty "Rola lekarzy rodzinnych - zdążyć przed powikłaniami w cukrzycy typu II".

Jako przykład podał on niektórych chorych z cukrzycą typu 1 (tzw. insulinozależną), którzy nie mają powikłań nawet przez 50-60 lat trwania choroby. Tacy pacjenci są również w naszym kraju. Dodał, że takie efekty - utrzymania choroby bez powikłań, mogą uzyskać także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a nie tylko diabetolodzy.

Prof. Czupryniak podkreślił, że intensywne leczenie służące obniżeniu poziomu glukozy we krwi do stanu zbliżonego do prawidłowego, powinno być stosowane przede wszystkim w początkowym okresie cukrzycy, kiedy nie ma jeszcze poważniejszych powikłań.

- W zaawansowanym stanie choroby taka terapia nie daje już tak dużego efektu, a czasami może być wręcz niebezpieczna dla pacjenta - dodał.

Specjalista użył porównania, że intensywne leczenie chorego z powikłaniami przypomina rzucanie koła ratunkowego dopiero wtedy, gdy wypadnie on już za burtę.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) dr Michał Sutkowski przypomniał, że w listopadzie 2016 r. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podpisało porozumienie o współpracy z KLRwP.

- W rękach lekarzy POZ ma spoczywać skoordynowana opieka nad chorymi na cukrzycę, a diabetolodzy będą ich w tym wspomagać - powiedział.

Dr Sutkowski przyznał, że konieczne jest szkolenie lekarzy POZ w opiece diabetologicznej, żeby poprawić opiekę nad chorymi na cukrzycę.

- Najbardziej obawiamy się, że u chorego dojdzie do hipoglikemii nocnej (zbyt niskiego poziomu glukozy w czasie snu - PAP), co dla chorego może być niebezpieczne - przyznał.

Prof. Leszek Czupryniak powiedział, że w innych krajach takich jak Holandia, pod opieką lekarzy rodzinnych jest 95 proc. pacjentów, a diabetolodzy są jedynie ich konsultantami. Podobnie powinno być również w Polsce.

- Lekarze rodzinni są w stanie przepisywać odpowiednie leki przeciwcukrzycowe, a nawet inicjować, a nie tylko kontynuować leczenie insuliną. Kierowanie do szpitala chorego, żeby tam ustawiono mu insulinoterapię to marnowanie pieniędzy - przekonywał prof. Czupryniak.

Jego zdaniem, w naszym kraju u wielu chorych insulina jest zbyt późno wprowadzana do leczenia ponieważ obawiają się jej zarówno chorzy jak i lekarze POZ. - Pacjenci, którzy są już na insulinoterapii i przyzwyczaili się do niej, często żałują, że nie zaczęli stosować jej wcześniej - dodał.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska zwróciła uwagę, że w naszym kraju wciąż nie są refundowane leki przeciwcukrzycowe nowej generacji.

- Część tych preparatów stosowana jest od wielu lat i przestały być one uznawane za nowoczesne, jednak u nas wciąż są niedostępne - podkreśliła. Dodała, że chorzy na cukrzycę czują się z tego powodu dyskryminowani.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR