Cukrzyca szybko niszczy zdolności poznawcze i decyzyjne
Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   17 lipca 2015 15:00

W ciągu zaledwie dwóch lat u chorych na cukrzycę typu 2 dochodzi do znacznego pogorszenia krążenia krwi w obrębie mózgu, czemu towarzyszy spadek sprawności umysłowej i zdolności wykonywania codziennych zadań - informuje internetowe wydanie pisma „Neurology”.

- Prawidłowa regulacja krążenia krwi w obrębie mózgu jest niezbędna do tego, by krew z tlenem i substancjami odżywczymi mogła być kierowana do tych obszarów, które aktualnie są bardziej aktywne. U pacjentów z cukrzycą typu 2 proces ten jest zaburzony, co przekłada się na pogorszenie zdolności poznawczych - tłumaczy współautorka pracy dr Vera Novak.

Aby sprawdzić, w jakim tempie pogarsza się zdolność regulacji krążenia mózgowego u chorych na cukrzycę Novak razem z kolegami z Tajwanu i Chin przeprowadziła badanie wśród 65 osób (średnia wieku 66 lat), z czego 35 leczyło się z powodu cukrzycy typu 2 średnio od 13 lat. Badano ogólny oraz lokalny przepływ krwi w obrębie mózgu, sprawdzano też zdolności poznawcze uczestników badania.

Po 2 latach u osób cierpiących na cukrzycę pogorszyła się zdolność regulowania przepływu krwi w obrębie całego mózgu. Jednocześnie, średnio o 12 proc. pogorszyły się zdolności pamięciowe i inne zdolności poznawcze pacjentów z cukrzycą. Spadła też zdolność do wykonywania codziennych czynności oraz zdolność podejmowania decyzji, przy czym spadek był większy u tych chorych, u których już na początku regulacja przepływu krwi w mózgu była gorsza. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR