Cukrzycy można zapobiegać aktywnym i zdrowym stylem życia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 09:48


Cukrzycy można zapobiegać aktywnym i zdrowym stylem życia Z danych WHO wynika, że w ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę osób wzrosła niemal czterokrotnie. FOT. Shutterstock

Aktywność fizyczna, zdrowa dieta i sen są kluczowe w profilaktyce cukrzycy - podkreślali w czwartek (7 kwietnia) uczestnicy konferencji zorganizowanej w Światowym Dniu Zdrowia, obchodzonym w tym roku pod hasłem "Pokonaj cukrzycę".

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego doc. dr hab. Marianna Bąk podkreślała, że w obecnym stanie wiedzy cukrzycę - zarówno pierwszego jak i drugiego typu - można zdiagnozować stosunkowo łatwo i szybko. Kluczem, jak podkreślała, jest prewencja - m.in. odpowiednia aktywność i odpowiednia dieta.

Ekspertka wskazuje, że Polacy nadmiernie spożywają niektóre produkty, nie dbaja też o regularność posiłków.

Niezwykle istotna w profilaktyce cukrzycy, jak mówiła, jest odpowiednia długość snu, podczas którego reguluje się stężenie cukru. Badania pokazują bowiem, że osoby które wcześnie zapadają na cukrzycę typu drugiego czy chorobę niedokrwienną, to osoby, które nie tylko mają niewłaściwe posiłki i mało ruchu, ale także mało snu.

W ocenie przewodniczącej PTD niezwykle istotna jest edukacja społeczeństwa, najlepiej od najmłodszych lat, bowiem nawyki i styl życia nabyte przez dziecko w szkole podstawowej i wtedy, gdy osiąga wiek dojrzałości, pozostają na całe życie.

O znaczeniu aktywności fizycznej i właściwego odżywiania mówi także wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Jak zaznacza w przypadku cukrzycy typu pierwszego istotny jest nie tylko zdrowy styl życia, ale również wczesna diagnostyka oraz szybkie i prawidłowe leczenie. - Można powiedzieć, że z cukrzycą da się żyć normalnie; nawet można powiedzieć, że z cukrzycą można żyć zdrowo - ocenia, ale - jak podkreślał - wymaga to odpowiedniej wiedzy i stosowania się do niej.

Z danych WHO wynika, że w ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę osób wzrosła niemal czterokrotnie. Według szacunków WHO w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania - w 1980 r. było ich 108 mln). Według prognoz do 2030 r. cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów.

Rozróżniane są dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. 

Chorzy na cukrzycę typu drugiego, którzy stanowią około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań; najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Cukrzyca typu drugiego najczęściej rozwija się w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.