
Radioterapeuci z Instytutu Onkologii w Gliwicach (Śląskie) testują cybertnetyczny nóż (CyberKnife) w leczeniu drżenia u chorych na chorobę Parkinsona - informuje Dziennik Zachodni.
W codziennym użytkowaniu CyberKnife (nóż cybernetyczny) to urządzenie do radiochirurgii - nieinwazyjnego usuwania guzów nowotworowych w obrębie głowy oraz całego ciała. Stosowany jest już od ponad 10 lat.
W Instytucie Onkologii w Gliwicach trwa właśnie pilotażowe badanie, które ma udowodnić skuteczność leczenia drżenia rąk u tych chorych na parkinsona, u których zawodzi farmakoterapia.
Prof. Leszek Miszczyk, p.o. dyrektora Instytutu Onkologii wyjaśnia w Dzienniku Zachodnim, że zespół nie chce leczyć parkinsona, a walczyć z jednym z jego objawów - drżeniem rąk. Jak podkreśla, drżenie bardzo często nie pozwala chorym normalnie żyć, jeść i funkcjonować bez czyjejś opieki.
Terapia ma polegać na zastosowaniu przy pomocy cybernetycznego noża jednorazowej dawki promieniowania w małym obszarze mózgowia odpowiadającym za występowanie objawów. Następnie chorzy będą poddani obserwacji neurologicznej, neuropsychologicznej i badaniom obrazowym. W przypadku korzystnych wyników metoda zostanie wdrożona jako standardowe postępowanie u chorych opornych na leczenie innymi metodami.
Według szacunków w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi ponad 90 tys. osób. Na świecie stosuje się trzy rodzaje terapii, które zapewniają pacjentom zachowanie sprawności: głęboką stymulację mózgu, terapię dojelitową lewodopą oraz terapię podskórną apomorfiną.
Więcej: www.dziennikzachodni.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych