Cybernetyczny nóż wyeliminuje drżenie rąk u chorych na parkinsona?

ZDROWIE

Autor: Dziennik Zachodni, JW/Rynek Seniora   30 marca 2016 10:09


Cybernetyczny nóż wyeliminuje drżenie rąk u chorych na parkinsona? Cybernetyczny nóż CyberKnife ma pomóc chorym na parkinsona w walce z drżeniem rąk. Fot. Saginaw Future Inc./Flickr.com (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Radioterapeuci z Instytutu Onkologii w Gliwicach (Śląskie) testują cybertnetyczny nóż (CyberKnife) w leczeniu drżenia u chorych na chorobę Parkinsona - informuje Dziennik Zachodni.

W codziennym użytkowaniu CyberKnife (nóż cybernetyczny) to urządzenie do radiochirurgii - nieinwazyjnego usuwania guzów nowotworowych w obrębie głowy oraz całego ciała. Stosowany jest już od ponad 10 lat. 

W Instytucie Onkologii w Gliwicach trwa właśnie pilotażowe badanie, które ma udowodnić skuteczność leczenia drżenia rąk u tych chorych na parkinsona, u których zawodzi farmakoterapia.

Prof. Leszek Miszczyk, p.o. dyrektora Instytutu Onkologii wyjaśnia w Dzienniku Zachodnim, że zespół nie chce leczyć parkinsona, a walczyć z jednym z jego objawów - drżeniem rąk. Jak podkreśla, drżenie bardzo często nie pozwala chorym normalnie żyć, jeść i funkcjonować bez czyjejś opieki.

Terapia ma polegać na zastosowaniu przy pomocy cybernetycznego noża jednorazowej dawki promieniowania w małym obszarze mózgowia odpowiadającym za występowanie objawów. Następnie chorzy będą poddani obserwacji neurologicznej, neuropsychologicznej i badaniom obrazowym. W przypadku korzystnych wyników metoda zostanie wdrożona jako standardowe postępowanie u chorych opornych na leczenie innymi metodami.

Według szacunków w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi ponad 90 tys. osób. Na świecie stosuje się trzy rodzaje terapii, które zapewniają pacjentom zachowanie sprawności: głęboką stymulację mózgu, terapię dojelitową lewodopą oraz terapię podskórną apomorfiną.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.