Czeka nas bezzębna starość. Polityki senioralnej z zakresu stomatologii nie ma
Autor: Mirosław Stańczyk - infoDENT24.pl, PAP/Rynek Seniora   02 lipca 2015 15:05

My wiemy jak powinna wyglądać polityka senioralna w obszarze stomatologii, niestety w obecnej sytuacji Polacy skazani są na bezzębną starość, można postawić tezę, że NFZ niszczy zęby Polaków - takie sformułowania padały z ust uczestników konferencji w NRL (2 lipca), poświęconej opiece stomatologicznej nad starszym pokoleniem.

Jedno jest pewne. O polityce senioralnej z zakresu stomatologii nie można mówić źle, a to z tej prostej przyczyny, że takiej polityki nie ma. W efekcie w 73 przypadków na 100 osoba powyżej 60 roku życia miesiącami próbuje dostać się do gabinetu dentystycznego tylko po to, aby zamówić protezę.

Tak być nie musi - zapewniała Agnieszka Ruchała - Tyszler, wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL, odnosząc się do zatrważających danych statystycznych: 40 proc. Polaków powyżej 65 roku życia nie ma zębów, co czwarta osoba w wieku 65 - 74 lat nie była u dentysty od pięciu lat, u osób powyżej 60 roku życia świadczenia ogólnostomatologiczne stanowią zaledwie 25 proc. usług realizowanych w gabinecie dentystycznym, znakomita ich większość to, z wiadomych względów, świadczenia protetyki stomatologicznej.

Co trzeba zrobić? Stworzyć skuteczny system edukacji stomatologicznej np. za pośrednictwem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, angażując w ten proces m.in. lekarzy seniorów, wprowadzić kartę opieki stomatologicznej seniora (KOSS), uruchomić rządową kampanię informacyjno-edukacyjną w mediach, doprowadzić do finansowania transportu osób w podeszłym wieku do gabinetu stomatologicznego - to tylko niektóre postulaty przedstawicieli środowiska medycznego apelującego o spójną, efektywną politykę państwa w zakresie polityki senioralnej z zakresu stomatologii.

Uczestnicząca w spotkaniu Krystyna Lewkowicz, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, przyznała, że kwestie systemowej opieki stomatologicznej nad osobami starszymi praktycznie nie były dotychczas uwzględniane w polityce senioralnej państwa. Jest jednak szansa na to, że we współpracy z lekarzami dentystami ta niekorzystna sytuacja zostanie zmieniona. Krystyna Lewkowicz zobowiązała się do promowania działań sprzyjających poprawie stanu uzębienia seniorów.

Za małe finansowanie
- Samorząd lekarski, co prawda jest gotowy do działania, jednak to nikt inny, ale minister zdrowia ustala zasady gry. A te wiążą ręce lekarzom dentystom. Kwota 45,43 zł, wydatkowana z kasy publicznej,  a statystycznie przypadająca na leczenie jednego Polaka, w zasadzie wystarcza tylko na porządny przegląd uzębienia. W tej sytuacji koszt leczenia przerzucany jest na barki pacjentów, a przecież seniorzy i tak muszą wydawać najwięcej pieniędzy na ratowanie zdrowia - pieniędzy, których mają wyjątkowo mało -  oceniła dr Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu ds. NFZ Komisji Stomatologicznej NRL.

Zdaniem samorządu lekarskiego konieczne zmiany będą możliwe jedynie przy zwiększeniu wydatków na opiekę stomatologiczną i w ramach rządowego programu senioralnej opieki stomatologicznej. NRL przypomina, że wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w 2015 r. wynoszą 1 mld 75 mln zł (w 2014 r. wynosiły 1 mld 80 mln zł).

- Za te pieniądze musimy leczyć naszych pacjentów w pełnym zakresie: trzeba sfinansować leczenie nie tylko protetyczne, ale i chirurgiczne, periodontologiczne, ortodontyczne, leczenie osób niepełnosprawnych psychicznie, leczenie osób po nowotworach. To wszystko musi być sfinansowane z tych 45 zł. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić z takiego poziomu finansowania - podsumowała dr Anita Pacholec.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR