Czekasz w kolejce do endokrynologa? Lekarze mają na to rozwiązanie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 listopada 2016 17:05


Czekasz w kolejce do endokrynologa? Lekarze mają na to rozwiązanie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wrocławscy endokrynolodzy przekonują, że ustalone przez nich kryteria medyczne przyczynią się do zmniejszenia kolejek. Chodzi o to, żeby leczenie pacjentów zdiagnozowanych przez specjalistów przejmowali lekarze rodzinni.

W piątek (18 listopada) we Wrocławiu na konferencji prasowej krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński powiedział, że zaakceptował ustalone kryteria medyczne leczenia pacjentów endokrynologicznych. Jego zdaniem, przyczyni się to zmniejszenia kolejek do specjalistów w tej dziedzinie.

- Te rozwiązania pewnie nie spowodują całkowitego zniknięcia kolejek do specjalistów endokrynologów, ale z całą pewnością przyczynią się do szybszego przyjęcia pacjentów na wizytę, która będzie w ramach ubezpieczenia z NFZ, a nie będzie wizytą prywatną - powiedział prof. Lewiński.

Jak wyjaśnił Maciej Sokołowski, dyrektor Centrum Medycznego "Dobrzyńska" we Wrocławiu, opracowane kryteria medyczne dotyczą kwalifikacji pacjentów, którzy byliby przyjmowani w trybie pilnym przez specjalistów endokrynologów oraz tych, którzy po diagnozie mogliby być leczeni przez lekarzy rodzinnych.

Czytaj też: Jak kondycja narządów wpływa na zdrowie seniorów?

- Ideą naszą jest zamienienie się pacjentami z lekarzami rodzinnymi. Chodzi o to, by specjaliści zajęli się tymi pacjentami, którzy czekają w długich kolejkach, a nie wiadomo dokładnie, na co chorują i jak ich leczyć. Natomiast lekarze rodzinni przejęliby opiekę nad tymi pacjentami, którzy są zdiagnozowani, mają już ustawione leczenie - powiedział Sokołowski.

Prof. Lewiński podkreślił, że ustalone przez endokrynologów kryteria medyczne będą konsultowane ze środowiskiem lekarzy rodzinnych.

- Z całą pewnością zamierzamy te kryteria skonsultować z lekarzami rodzinnymi. Ze wszystkimi gremiami działającymi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Nie chcemy, by ta propozycja była jednostronna - powiedział krajowy konsultant ds. endokrynologii.

Jak podano, we Wrocławiu sytuacja pacjentów endokrynologicznych jest szczególnie trudna, po tym gdy umowy z NFZ rozwiązały trzy przychodnie. W największej z działających placówek CM "Dobrzyńska" od początku 2016 r. do połowy listopada udzielono ponad 13 tys. porad endokrynologicznych 5,7 tys. pacjentom. Kolejka oczekujących wynosi 1413 osób i sięga 2024 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR