
Osoby, które nie spełniają nowych wymogów, muszą rozliczać VAT. Jedynie posiadający uprawnienia skorzystają ze zwolnienia - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Dotychczas (do 30 maja br.) usługi świadczone przez fizjoterapeutów były zwolnione z VAT.
Chodziło przy tym o osoby generalnie zajmujące się fizjoterapią, a więc również np. masażystów. Żaden przepis nie precyzował bowiem, kto może wykonywać ten zawód. Organy podatkowe uznawały jednak (np. w interpretacjach indywidualnych), że działania podejmowane w ramach konsultacji fizjoterapeutycznych służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a więc są zwolnione z VAT.
Sytuacja się zmieniła wraz z wejściem w życie (31 maja br.) ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z nią prawo do wykonywania usług fizjoterapeutycznych mają jedynie osoby spełniające ustawowe warunki, w tym m.in. mające dyplom, świadectwo lub inny dokument potwierdzający kwalifikacje.
Zmiany oznaczają, że nie wszyscy wykonujący przed 31 maja 2016 r. usługi fizjoterapii mogą po tej dacie je świadczyć. A zatem część osób przestała de facto wykonywać zawód medyczny. Zmiana ta ma konsekwencje podatkowe w VAT.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych