
Częste uporczywe bóle pleców mają związek z wyższym ryzykiem zgonu u kobiet w wieku 65 lat lub starszych - wynika z badania, które publikuje pismo „Journal of General Internal Medicine”.
Bóle pleców są jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności ludzi na świecie. W badaniu Światowej Organizacji Zdrowia pt. 2010 Global Burden of Disease Study bóle dolnej części pleców, określane jako bóle krzyża, uplasowały się na pierwszym miejscu wśród przyczyn inwalidztwa. Na bóle pleców częściej cierpią kobiety, a częstość ich występowania rośnie wraz ze starzeniem się społeczeństwa.
Naukowcy z Boston Medical Center (Massachisetts, USA) wykorzystali do analizy dane pochodzące z badania pt. Study of Osteoporotic Fractures dotyczące 8 321 kobiet w wieku 65 lat i starszych.
W trakcie ok. 14 lat monitorowania stanu zdrowia pań 56 proc. z nich zmarło. W grupie, która cierpiała na częste uporczywe bóle pleców odsetek ten był wyższy - blisko 66 proc., niż w grupie kobiet, które miały tej dolegliwości - 53,5 proc.
Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka naukowcy wyliczyli, że seniorki z częstymi uporczywymi bólami pleców miały o 24 proc. wyższe ryzyko zgonu różnych przyczyn w porównaniu z rówieśniczkami bez tej dolegliwości. Ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego było wyższe o 34 proc., a z powodu choroby nowotworowej o 33 proc. Panie, którym bóle pleców doskwierały rzadko lub były mało intensywne, nie miały zwiększonego ryzyka zgonu.
Badacze oszacowali, że za związek między częstymi bólami pleców z wyższym ryzykiem zgonu odpowiedzialne było głównie ograniczenie podstawowych aktywności codziennych. - Niemożność wykonywania codziennych czynności lub unikanie ich wykonywania mogą prowadzić do tycia i rozwoju bądź postępu różnych chorób przewlekłych, a w rezultacie do wcześniejszego zgonu - podsumował kierujący badaniem Eric J. Roseen Boston Medical Center.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych