
Władze Częstochowy przygotowały program profilaktyczny dla osób “trzeciego i czwartego wieku” na lata 2016-020. Został opracowany na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i będzie finansowany ze środków publicznych.
Celem programu jest ograniczenie niepełnosprawności wynikającej z nieleczonych chorób wieku podeszłego. Podstawa projektu jest profilaktyka chorób przewlekłych prowadzących do nieodwracalnej niesprawności oraz ograniczenie konsekwencji nieleczonej wielochorobowości starszych częstochowian.
Program skierowany jest do mieszkańców w trzech kategoriach wiekowych: osób we wczesnej starości od 60. do 62. roku życia, osób w zaawansowanej starości od 75. do 77. roku życia, oraz osób po 85. roku życia. Realizowany będzie w dwóch etapach. Etap podstawowy obejmie ocenę lekarską stanu zdrowia oraz badania laboratoryjne i interpretację wyników.
Szeroka diagnostyka ma na celu rozpoznanie chorób powszechnie występujących w podeszłym wieku, a jednocześnie będą to badania rzadko wykonywane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Każdy uczestnik otrzyma wyniki wraz z opisem oraz materiały edukacyjne na temat zdrowego stylu życia. Osoby, których stan zdrowia będzie tego wymagał, będą kierowani do poradni specjalistycznych.
Na etapie specjalistycznym (rehabilitacyjnym) wyłonione zostaną osoby, u których stwierdzono niesprawność ruchową. Zostaną one następnie zakwalifikowanie do udziału w zajęciach usprawniających.
Szacuje się, że z programu skorzysta ok. 500 osób rocznie. Do etapu specjalistycznego zostanie zaproszonych ok. 30 proc. badanych. Program realizować będą podmioty lecznicze wyłonione w drodze konkursu.
Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych, a środki finansowe na jego wdrożenie w 2016 r. - w wysokości 100 tys. zł. - zostały zabezpieczone w budżecie miejskiego Wydziału Zdrowia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych