Częstochowa: chcą zadbać o zdrowie "trzeciego i czwartego wieku"

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   29 września 2016 13:48


Częstochowa: chcą zadbać o zdrowie "trzeciego i czwartego wieku" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze Częstochowy przygotowały program profilaktyczny dla osób “trzeciego i czwartego wieku” na lata 2016-020. Został opracowany na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej i będzie finansowany ze środków publicznych.

Celem programu jest ograniczenie niepełnosprawności wynikającej z nieleczonych chorób wieku podeszłego. Podstawa projektu jest profilaktyka chorób przewlekłych prowadzących do nieodwracalnej niesprawności oraz ograniczenie konsekwencji nieleczonej wielochorobowości starszych częstochowian. 

Program skierowany jest do mieszkańców w trzech kategoriach wiekowych: osób we wczesnej starości od 60. do 62. roku życia, osób w zaawansowanej starości od 75. do 77. roku życia, oraz osób po 85. roku życia. Realizowany będzie w dwóch etapach. Etap podstawowy obejmie ocenę lekarską stanu zdrowia oraz badania laboratoryjne i interpretację wyników.

Szeroka diagnostyka ma na celu rozpoznanie chorób powszechnie występujących w podeszłym wieku, a jednocześnie będą to badania rzadko wykonywane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Każdy uczestnik otrzyma wyniki wraz z opisem oraz materiały edukacyjne na temat zdrowego stylu życia. Osoby, których stan zdrowia będzie tego wymagał, będą kierowani do poradni specjalistycznych.

Na etapie specjalistycznym (rehabilitacyjnym) wyłonione zostaną osoby, u których stwierdzono niesprawność ruchową. Zostaną one następnie zakwalifikowanie do udziału w zajęciach usprawniających.

Szacuje się, że z programu skorzysta ok. 500 osób rocznie. Do etapu specjalistycznego zostanie zaproszonych ok. 30 proc. badanych. Program realizować będą podmioty lecznicze wyłonione w drodze konkursu.

Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych, a środki finansowe na jego wdrożenie w 2016 r. - w wysokości 100 tys. zł. - zostały zabezpieczone w budżecie miejskiego Wydziału Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR