Częstochowa: wiadomo już, kto skontroluje stan zdrowia osób "trzeciego i czwartego wieku"

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   21 października 2016 09:44


Częstochowa: wiadomo już, kto skontroluje stan zdrowia osób "trzeciego i czwartego wieku" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program profilaktyki zdrowotnej dla częstochowian w przedziałach wiekowych 60-62 lata, 75-77 lat i 85+ ma być realizowany w latach 2016-2020. Badania mają wykrywać m.in. nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy, zaburzenia pamięci, wzroku, słuchu i sprawności ruchowej, zmiany w gruczołach piersiowych czy zagrożenie złamania szyjki kości udowej. Miasto zdecydowało właśnie, które przychodnie będą realizować program.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, program mają realizować następujące placówki: Euro-Medicus przy ul. Kopalnianej 4, Nasza Przychodnia przy al. Wolności 46 i MedicomBis przy ul. Pużaka 5. Mają czas do 15 grudnia.

Częstochowa w pierwszym etapie przeznaczy na badania prawie 100 tys. zł - dla 500 osób, ale w następnych latach będą kolejne fundusze. Program ma doprowadzić do wcześniejszego diagnozowania chorób osób starszych i jak najdłuższego utrzymania seniorów w dobrym stanie zdrowia. Na zlecenie miasta został przygotowany przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, Jarosława Derejczyka.

Program zakłada, że co roku skontroluje się stan zdrowia częstochowian w trzech grupach wiekowych: 60-62 lata (150 osób), 75-77 lat (150 osób) i po 85. r.ż. (200 osób). Badanie ma u nich wykryć m.in. nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy, zaburzenia pamięci, wzroku, słuchu i sprawności ruchowej, guzki na piersi, zagrożenie złamania szyjki kości udowej. Miasto szacuje, że ok. 30 proc. przebadanych zostanie zakwalifikowanych do dalszego etapu, specjalistycznego. Ma on polegać na terapii ruchem.

Jak informuje autor programu, "tempo starzenia się społeczeństwa w województwie śląskim będzie do 2050 r. jednym z wyższych w Europie i najwyższym w Polsce". W 2000 r. było w woj. śląskim 85 tys. osób po 80. r.ż. W 2014 - już ponad 171 tys.

Częstochowa ma 224,7 tys. mieszkańców. W grupie 60+ aż 8,9 tys. cierpi na co najmniej cztery choroby przewlekłe.

Więcej: www.czestochowa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR