
W ciągu minionych dwóch stuleci statystyczna długość ludzkiego życia w skali światowej zmieniła się w sposób spektakularny, wzrosła od 25 do 71 lat. Jednak kwestia limitu życia jest w nauce wciąż terra incognita, w równym stopniu fascynuje badaczy, jak ich dzieli.
Z wielkim odzewem wśród naukowców spotkały się badania przeprowadzone przez Institut de recherche Biomédicale et d'épidémiologie du sport (l'université Paris Descartes), z których wynika, że istnieje realna bariera długości życia.
Francuscy uczeni poddali analizie przypadki 1205 superstulatków (ukończonych 110 lat) - 125 mężczyzn oraz 1080 kobiet. Badaniami kierowała dr Juliana Antero-Jacquemin. Jej zespół zaobserwował, że bariera plasuje się na poziomie 115 lat.
Kolejnym kijem w mrowisku było opublikowanie w prestiżowym piśmie „Nature" artykułu przygotowanego przez zespół, którym kieruje dr Jan Vijg z Department of Genetics at the Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.
Także według tych amerykańskich naukowców limit długości życia plasuje się od 1997 roku na poziomie 115 lat. Doszli oni do takiego wniosku, rozpatrując przypadki z okresu między 1968 i 2006 rokiem z czterdziestu krajów.
Aktualnie na całym świecie żyje około 80 superstulatków, czyli osób w wieku 110 i więcej lat. DNA 17 osób spośród tej grupy analizował zespół, którym kieruje dr Hinco Gierman z Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii (informowało o tym pismo „PLOS ONE").
Uczestniczący w badaniach dr Stuart Kim wyjaśnił, że poszukiwano schematu pojawiającego się u superstulatków albo pojedynczego wariantu genu. Nie znaleziono go. Możliwe, że taki schemat w ogóle nie istnieje, natomiast za długowieczność odpowiadają jakieś kombinacje genów, różne w przypadku poszczególnych osób. Jeśli to prawda - powiedział Stuart Kim - nie znajdziemy wspólnego mianownika dla superstulatków.
Oficjalnie uznawany w świecie nauki rekord długowieczności należy do Francuzki Jeanne Louise Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni (zmarła w 1997 r.). Niekwestionowany wiek osiągnęła także Japonka Shigeko Isumi - 120 lat i 237 dni.
Czytaj: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych