Czy leczenie uzdrowiskowe może zaszkodzić?

ZDROWIE

Autor: Echo Dnia/Rynek Seniora   02 lutego 2016 08:45


Czy leczenie uzdrowiskowe może zaszkodzić? Lecznictwo uzdrowiskowe to nie tylko sanatoria, ale też szpitale uzdrowiskowe. Fot. Masakazu Matsumoto/Flickr.com (CC BY 2.0)

W mniemaniu części pacjentów sanatorium to spacery, picie wód mineralnych i wieczorki zapoznawcze. Według lekarza Arkadiusza Błaszczyka to raczej margines działalności. Niektórym leczenie uzdrowiskowe może też zaszkodzić.

W wywiadzie dla „Echa Dnia” dr Arkadiusz Błaszczyk podkreśla, że wbrew stereotypom leczenie uzdrowiskowe nie ma charakteru „urlopowego”. Co więcej, odbywa się w dwóch rodzajach jednostek - w szpitalach uzdrowiskowych lub w sanatoriach. Do szpitali uzdrowiskowych kierowani są ubezpieczeni wymagający bardziej intensywnego leczenia, a pomocą służą im często zaawansowani specjaliści. Na leczenie do sanatorium kierowani są z kolei przewlekle chorzy, których stan nie wymaga pobytu w szpitalu uzdrowiskowym.

Wskazania do leczenia uzdrowiskowego reguluje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Lekarz kieruje do zakładu wówczas, gdy takie leczenie może poprawić stan zdrowia pacjenta. A nie zawsze tak się dzieje.

Arkadiusz Błaszczyk, opierając się na rozporządzeniu, informuje, że są takie stany chorobowe, w których stan zdrowia pod wpływem lecznictwa uzdrowiskowego mógłby się pogorszyć. Uzdrowiska nie są zalecane w czasie ciąży i połogu, w przypadku chorób zakaźnych w fazie ostrej, w trakcie czynnej choroby nowotworowej oraz w okresie przed upływem 5 lat od zakończenia leczenia czerniaka złośliwego, chłoniaków, ziarnicy złośliwej, białaczki, nowotworów nerek oraz 12 miesięcy od zakończenia leczenia innych nowotworów (z wyłączeniem hormonoterapii).

W Polsce znajduje się 45 miejscowości (lub ich części) które posiadają status uzdrowiska. Regionem o największej liczbie uzdrowisk (11) jest województwo dolnośląskie.

Więcej: www.echodnia.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.