Czy można spowolnić starzenie się mózgu?Newsweek/Rynek Seniora - 14 marca 2016 13:56


Już po 30 r.ż. mózg zaczyna się starzeć. Jednak proces ten możemy opóźnić na tyle, że do późnej starości nasz umysł będzie pracował wydajnie - donosi tygodnik Newsweek.

W pracy mózgu bardzo istotne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (zawierają je m.in. ryby). Związki te zwiększają możliwości poznawcze, co potwierdziły badania zespołu duńskich naukowców. Porównali oni sposób odżywiania 5386 zdrowych osób w podeszłym wieku i stwierdzili, że im więcej ryb było w diecie danej osoby, tym dłużej zachowywała ona pamięć i tym mniejsze było u niej ryzyko otępienia.

Dla sprawności umysłu niebagatelne znaczenie ma ruch. Kirk Ericson z University of Pittsburgh (USA) za pomocą rezonansu magnetycznego wykazał, że u osób, które przez kilka miesięcy ćwiczyły aerobik, hipokamp powiększył swoją objętość. Po kilku miesiącach ćwiczeń wszyscy uzyskali lepsze wyniki w testach na zapamiętywanie niż na początku doświadczenia.

W utrzymaniu dobrej sprawności mózgu do późnej starości może też pomóc nauka języka obcego. Badacze wykazali, że ludzie w podeszłym wieku, którzy za młodu mówili dwoma językami, szybciej niż jednojęzyczni wykonywali zadania sprawdzające zdolności poznawcze, a także zużywali mniej energii w korze przedczołowej, czyli w strefie, która jest odpowiedzialna za przełączanie z jednego zadania na drugie.

Więcej: www.nauka.newsweek.pl