Czy można spowolnić starzenie się mózgu?

ZDROWIE

Autor: Newsweek/Rynek Seniora   14 marca 2016 13:56


Czy można spowolnić starzenie się mózgu? Dieta bogata w ryby, ruch, słuchanie muzyki czy nauka języka obcego mogą pomóc w zachowaniu wysokiej sprawności mózgu również w wieku podeszłym. Fot. A Health Blog/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Już po 30 r.ż. mózg zaczyna się starzeć. Jednak proces ten możemy opóźnić na tyle, że do późnej starości nasz umysł będzie pracował wydajnie - donosi tygodnik Newsweek.

W pracy mózgu bardzo istotne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (zawierają je m.in. ryby). Związki te zwiększają możliwości poznawcze, co potwierdziły badania zespołu duńskich naukowców. Porównali oni sposób odżywiania 5386 zdrowych osób w podeszłym wieku i stwierdzili, że im więcej ryb było w diecie danej osoby, tym dłużej zachowywała ona pamięć i tym mniejsze było u niej ryzyko otępienia.

Dla sprawności umysłu niebagatelne znaczenie ma ruch. Kirk Ericson z University of Pittsburgh (USA) za pomocą rezonansu magnetycznego wykazał, że u osób, które przez kilka miesięcy ćwiczyły aerobik, hipokamp powiększył swoją objętość. Po kilku miesiącach ćwiczeń wszyscy uzyskali lepsze wyniki w testach na zapamiętywanie niż na początku doświadczenia.

W utrzymaniu dobrej sprawności mózgu do późnej starości może też pomóc nauka języka obcego. Badacze wykazali, że ludzie w podeszłym wieku, którzy za młodu mówili dwoma językami, szybciej niż jednojęzyczni wykonywali zadania sprawdzające zdolności poznawcze, a także zużywali mniej energii w korze przedczołowej, czyli w strefie, która jest odpowiedzialna za przełączanie z jednego zadania na drugie.

Więcej: www.nauka.newsweek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.