Czytanie ma dobroczynny wpływ na mózg

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 marca 2016 10:09


Czytanie ma dobroczynny wpływ na mózg Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 20 mln Polaków nie przeczytało w 2015 r. ani jednej książki. Tymczasem czytanie nie tylko zaspokaja naszą chęć poznawczą czy potrzebę rozrywki, ale także ma dobroczynny wpływ na mózg, co jest szczególnie ważne u osób starszych. "Kto czyta książki, żyje podwójnie" - twierdził Umberto Eco.

Poprzez wykonywanie czynności, które w dużym stopniu angażują nasze mózgi - a do takich zalicza się czytanie książek - znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. U osób, które czytają regularnie, prawdopodobieństwo zachorowania jest 2,5 raza mniejsze - donosi Gazeta Wyborcza. Tak przynajmniej wynika z badań dr-a Roberta Freidlanda, które zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Sciences. 

Ponadto z każdą zapamiętaną rzeczą w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia. To wzmacnia te, które już istnieją - dlatego im więcej nowych rzeczy przeczytamy, tym lepiej pamiętamy to, co już wiemy.

Z kolei badanie z 2009 roku przeprowadzone przez uczonych na Uniwersytecie Sussex (Wielka Brytania) pokazało, że czytanie nawet przez 6 minut dziennie może zmniejszyć poziom stresu o 68 proc. - więcej niż słuchanie muzyki (61 proc.) czy wyjście na spacer (42 proc.).

Z innego, holenderskiego badania wynika, że czytanie fikcji może zwiększać zdolność współodczuwania. Uczeni na podstawie dwóch eksperymentów pokazali, że już po jednym tygodniu czytanie powieści znacząco zwiększa zdolność empatii u badanych osób - informuje GW.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR