
Aż 84 proc. Polaków po 50. roku życia deklaruje, że dba o aktywność fizyczną. Co się dokładnie kryje za tą deklaracją? Według osób po 70. roku życia wyjście do sklepu to już forma wysiłku fizycznego. Osoby młodsze częściej zaliczają do tej kategorii rower lub pływanie.
60 proc. Polaków po pięćdziesiątce regularnie uprawia jakiś sport. Wprawdzie osoby starsze różnie rozumieją pojęcie "uprawiać sport", ale wysiłek fizyczny nareszcie postrzegany jest przez nie jako ważny element życia - wynika z badania "Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50 ", które przeprowadził Santander Consumer Bank.
Ci, którzy naprawdę ćwiczą, zwykle organizują sobie indywidualnie zajęcia. Najczęściej są to marsze albo spacery. Spacer to na pewno dobry wybór, bo nawet pół godziny dziennie chroni przed otyłością i pozwala zredukować ryzyko zawału serca i udaru.
Najstarsi z badanych częściej mówili, że nie ruszają się z powodu złego samopoczucia. Nie ćwiczą, ponieważ są chorzy. To oczywiście błędne koło - mają problemy zdrowotne także dlatego, że brakuje im ruchu.
Tymczasem każda aktywność fizyczna obniża poziom cholesterolu, poprawia kondycję mięśni i stawów, odchudza. Współczesne badania udowadniają również, że ruch nas odmładza, spowalnia starzenie się naszych kości.
Siedzenie ponad osiem godzin dziennie bez regularnych przerw na ruch o 91 proc. zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, o 18 proc. - chorób układu krążenia, a o 14 proc. - wystąpienia raka.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych