Demencją nie można się zarazić przez transfuzję krwi

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   05 lipca 2016 11:29


Demencją nie można się zarazić przez transfuzję krwi Najnowsze ustalenia obalają teorię, że chorobami neurodegeneracyjnymi można się zarazić przez transfuzje krwi. Fot. Fotolia

Wbrew wcześniejszym obawom niektórych naukowców, demencją ani innymi zaburzeniami neurodegeneracyjnymi nie można zarazić się poprzez transfuzję krwi - dowodzą badacze ze słynnego szwedzkiego Karolinska Institutet. Ich praca ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma "The Annals of Internal Medicine".

- Kilka wcześniejszych badań wykazało, że niektóre choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, da się wywołać u zdrowych zwierząt laboratoryjnych poprzez wstrzyknięcie im chorej tkanki mózgowej pobranej od chorych ludzi. Spowodowało to obawy i domysły, że być może także demencja może rozprzestrzeniać się między jednostkami, np. poprzez transfuzję krwi - wskazuje  Gustaf Edgren, główny autor pracy. Jak dodaje, najnowsze ustalenia jego zespołu obalają jednak tę teorię.

Materiałem do badań były dane pochodzące ze szwedzko-duńskiej bazy rejestrującej wszystkie wykonywane w tych krajach zabiegi transfuzji. Było to w sumie ponad 1,7 miliona krwiodawców i 2,1 miliona biorców krwi. Naukowcy zidentyfikowali wśród nich ponad 40 tysięcy pacjentów, którym przetoczono krew od dawców cierpiących na jedną z objętych badaniem chorób otępiennych (zdiagnozowaną nawet do 20 lat od momentu oddania krwi).

Losy pacjentów-biorców śledzono przez kolejne lata (maksymalnie 44 lata), wykorzystując do tego dane z różnych szwedzkich i duńskich rejestrów zdrowotnych. Grupę kontrolną stanowiła pula 1,4 miliona pacjentów, którzy pobrali krew od dawców zdrowych; bez objawów demencji ani zdiagnozowanej choroby.

Obie grupy - badaną i kontrolną - porównywano następnie przy użyciu metod analizy statystycznej z uwzględnieniem płci, wieku, miejsca zamieszkania, grupy krwi, liczby przebytych transfuzji i czasu od pierwszej transfuzji.

Okazało się, że w obu grupach było dokładnie takie samo ryzyko wystąpienia badanych zaburzeń otępiennych, w tym demencji.

- Nasze wyniki są niezwykle jasne i przejrzyste. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo skomplikowane zagadnienie badaliśmy. Nie znaleźliśmy dosłownie żadnych dowodów ani nawet śladów świadczących o tym, że choroby neurodegeneracyjne mogą przenosić się między osobnikami poprzez transfuzje krwi - podkreśla dr Edgren.

I dodaje. W dzisiejszych czasach, w zachodnim świecie, transfuzje krwi to zabiegi bardzo bezpieczne. Mimo wszystko cały czas prowadzone są kolejne badania w tym temacie, aby stale i obiektywnie identyfikować wszelkie czynniki ryzyka i niczego nie pominąć. Tym razem pacjenci mogą być zupełnie spokojni: za pośrednictwem transfuzji nie można zarazić się ani demencją, ani innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.