Demencję jako pierwszy może zdiagnozować... dentysta

ZDROWIE

Autor: RSX/Rynek Seniora   08 stycznia 2016 11:46


Demencję jako pierwszy może zdiagnozować... dentysta Pierwsze objawy demencji mogą być nieoczywiste dla laika. Fot. Neuro-Care

Pierwszą osobą, która może zdiagnozować demencję jest nie neurolog, lecz dentysta. Stomatolog może rozpoznać pierwsze symptomy demencji u pacjenta podczas rutynowego przeglądu jamy ustnej.  W jaki sposób? Po złym stanie jamy ustnej. Wiele osób z otępieniem bardzo często nie jest w stanie prawidłowo dbać o higienę zębów.

Towarzystwo Alzheimer’s Society zwraca uwagę, że pierwsze objawy demencji mogą być nieoczywiste dla laika. Zaczynać się może od umiarkowanych problemów z pamięcią, zagubieniem w codziennych czynnościach, spadkiem koncentracji czy huśtawkami nastroju - objawy te możemy złożyć na karb roztargnienia, bagatelizować i nie szukać pomocy.

Specjaliści zaznaczają,  że ponieważ większość z nas stomatologa odwiedza regularnie, to właśnie on może dostrzec niepokojące symptomy. Zaniedbane zęby lub dziąsła nie muszą sugerować lenistwa czy braku czasu, ale właśnie zaburzenia zdolności poznawczych i wynikające z nich narastające trudności z codziennymi czynnościami, za którymi może stać demencja.

Naukowcy twierdzą, że wczesne stadia choroby i zaburzenia czynności poznawczych mogą sprawiać, że pacjent będzie miał problemy z informowaniem m.in. o stanie zdrowia jamy ustnej. Stomatolog po zaobserwowaniu nietypowych zachowań pacjenta powinien go skierować do lekarza rodzinnego lub specjalisty neurologa, co znacznie przyśpieszy proces diagnostyczny i efekty terapii farmakologicznej.

Dobry stan zębów i dziąseł to również istotna korzyść dla pacjenta z demencją, wpływa na jego poczucie własnej wartości i komfort, rzutuje na relacje międzyludzkie oraz właściwe odżywianie się. Choroby zębów i dziąseł oraz dyskomfort z nimi związany mogą dodatkowo pogorszyć psychiczny stan chorego na demencję.

Brytyjska organizacja wzywa do większej integracji pomiędzy stomatologami i lekarzami innych specjalizacji, co może skutkować szybszą diagnozą i lepszym życiem dla samego chorego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.