Demencji może zapobiec wysiłek intelektualny i zaprzestanie palenia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lipca 2017 16:10


Demencji może zapobiec wysiłek intelektualny i zaprzestanie palenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Edukacja i zmiana stylu życia, przede wszystkim zaprzestanie palenia tytoniu, mogą zapobiec co trzeciemu przypadkowi demencji - wynika z raportu opublikowanego podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego w Londynie.

Badacze od dawna wskazywali, że ogromną rolę w zapobieganiu demencji lub jej opóźnieniu odgrywa edukacja i wysiłek intelektualny, najlepiej kontynuowany przez całe życie.

Potwierdzają to najnowsze badania, z których wynika, że osoby, które uczyły się również po ukończeniu 15 lat, w późniejszym wieku rzadziej cierpią na demencje i chorobę Alzheimera, która jest najczęstszą jej postacią. Ważne jest również dokształcanie się, czytanie książek, a nawet rozwiązywanie krzyżówek.

Główny autor raportu prof. Gill Livingston z University College London twierdzi, że drugim czynnikiem ryzyka demencji, poza niskim poziomem edukacji i wysiłku umysłowego, jest wczesna utrata słuchu, już w średnim wieku. Tłumaczone jest to tym, że utrata słuchu znacznie pogarsza bodźcowanie mózgu, powoduje izolację społeczna i depresję, a to przekłada się na większe ryzyko demencji.

Na trzecim miejscu znalazło się palenie tytoniu, które zwiększa ryzyko również innych schorzeń, w tym przede wszystkim nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Kolejne miejsca wśród czynników ryzyka demencji zajęły depresja, mała aktywność fizyczna, osamotnienie, nadciśnienie tętnicze krwi i otyłość.

Z badań tych wynika, że przed demencją i chorobą Alzheimera w największym stopniu chronią bodźcowanie mózgu przez całe życie oraz stan psychiczny i utrzymywanie silnych relacji społecznych. Ważną rolę odkrywa również prozdrowotny styl życia, chroniący też przed innymi chorobami, zawałami serca, udarami mózgu i cukrzycą.

Raport nie wspomina o tym, że przed demencją chroni również dieta. Podczas tej samej konferencji w Londynie opublikowano jednak badania sugerujące, że starzenie się mózgu opóźnia dieta śródziemnomorska: uboga w mięso i nabiał, a bogata w świeże warzywa i owoce, ryby, oliwę z oliwek, orzechy i rośliny strączkowe.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego na demencję cierpi już 47 mln osób na świcie, a w 2050 r. ich liczba zwiększy się do 131 mln. Koszty tej choroby oceniane są na 818 mld dolarów i będą w przyszłości gwałtownie rosnąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR