Demografia spowoduje, że POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów

ZDROWIE

Autor: MSX/Rynek Seniora   04 listopada 2015 13:16


Demografia spowoduje, że POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów Na zdj. prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

W naszym regionie Europy śmierć z powodu chorób układu oddechowego stanowi przyczynę 14% zgonów. Z tej ogólnej liczby blisko 6% zgonów powodują nowotwory płuca, a 3,5% POChP. Nadal poważnym problemem jest zapalenie płuc - podkreślał prof. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, kierownik IV Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podczas XI Forum Rynku Zdrowia.

Śródmiąższowe samoistne włóknienie płuc ma stosunkowo niewielki, jednak istotny wpływ na liczbę zgonów.

- Kolejnym wskaźnikiem, który obrazuje sytuację epidemiologiczną jest odsetek hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego w naszym regionie Europy. Tutaj przyjęcia do szpitala z powodu chorób układu oddechowego stanowią 7% wszystkich hospitalizacji. Zdecydowanym liderem jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która stanowi 1-3% przyjęć, zapalenie płuc sięgające 2% przyjęć, a także samoistne włóknienie płuc stanowiące 0,2% hospitalizacji - wymieniał prof. Śliwiński podczas sesji "Choroby płuc w Polsce - aby oddychać pełną piersią...".

Wiceprezes PTCHP mówił również, że najczęstszą przewlekłą niezakaźną choroba układu oddechowego jest POChP.

- Cząstkowe dane epidemiologiczne wskazują, że 8,9% populacji powyżej 40. roku życia ma rozpoznane POChP potwierdzone badaniem spirometrycznym. Ekstrapolując te dane na całą populację można przyjąć, że w Polsce cierpi na POChP ok. 2 mln. osób. Zapadalność to 15 na 100 tys. rocznie. Na tle Europy jesteśmy w dolnej stawce wyższych stanów. Wg danych WHO w 2004 roku POChP była wśród wszystkich zgonów na 4. miejscu. Niestety, z powodów demograficznych i epidemiologicznych przewiduje się, że w 2030 roku POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie - podkreślał prof. Śliwiński.

Dodał również, że na POChP na świecie choruje ok. 23 mln osób, podczas gdy częstość występowania innej choroby, która mocno już wryła się w naszą świadomość - astmy wynosi 16 mln. - Nie tylko więcej osób choruje na POChP niż na astmę. Choroba ta jest też znacznie droższa dla systemu. Z danych wynika, że w przypadku astmatyków notuje się 82 tys. hospitalizacji rocznie, a chorych na POChP - 1 mln 100 tys. hospitalizacji - tłumaczył prof. Śliwiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.