Demografia wymusza zmiany: lekarz rodzinny koordynatorem leczenia, z dodatkowym budżetem
Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia   10 października 2016 15:03

I dodaje: Jeżeli natomiast byłyby to środki dołożone podstawowej opiece zdrowotnej z przeznaczeniem na dodatkowe zadania, np. na badania diagnostyczne, których w tej chwili lekarze rodzinni nie mają w swojej gestii, taki tryb powierzony byłby już bardziej racjonalny - pieniądze te finansowałyby bardziej specjalistyczne procedury.

Krajewski zaznacza też, że sam pomysł na budżet powierzony, ale nie policzony, jest drogą w dobrym kierunku, ponieważ jest to forma opieki kontrolowanej.

- Rozwiązanie, w którym lekarz rodzinny prowadzący pacjenta będzie dysponował budżetem przeznaczonym na konsultowanie chorego przez specjalistę, jest pożądane. W ramach tego budżetu warto byłoby dysponować środkami na badania, które przygotują pacjenta do wizyty w AOS. Dzięki temu do specjalistów nie tworzyłyby się sztuczne kolejki, jak ma to miejsce obecnie - podkreślił Krajewski.

Motywacja finansowa
Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie podkreśla ponadto, że MZ, jako autor projektu, zdaje sobie sprawę z tego, że bez motywacji finansowej i podniesienia prestiżu pracy w POZ, młode kadry nie zainteresują się tym zawodem.

- Jeżeli, jak zakładają założenia do wspomnianego projektu, pozycja lekarza rodzinnego w systemie zostanie określona jako fundament, to zmienia się zupełnie sposób postrzegania tej grupy także w środowisku młodych kadr i lekarzy którzy pracują w innych segmentach ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że to odwróci wektor i zwiększy zainteresowanie tą dziedziną - zaznacza Krajewski.

Z kolei prezes Janicka podkreśla, że po założeniach do nowej ustawy widać, że resortowi zależy na stworzeniu warunków umożliwiających finansowe motywowanie świadczeniodawców do podnoszenia poziomu jakości udzielanych świadczeń poprzez rozwój zawodowy i współpracę zespołu

Resort zakłada bowiem sukcesywny, coroczny wzrost wydatków na POZ, tak aby w perspektywie 10 lat osiągnęły one 20 proc. wydatków Funduszu na świadczenia opieki zdrowotnej. Jest to wzrost na poziomie 50 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR