
ZDROWIE
I dodaje: Jeżeli natomiast byłyby to środki dołożone podstawowej opiece zdrowotnej z przeznaczeniem na dodatkowe zadania, np. na badania diagnostyczne, których w tej chwili lekarze rodzinni nie mają w swojej gestii, taki tryb powierzony byłby już bardziej racjonalny - pieniądze te finansowałyby bardziej specjalistyczne procedury.
Krajewski zaznacza też, że sam pomysł na budżet powierzony, ale nie policzony, jest drogą w dobrym kierunku, ponieważ jest to forma opieki kontrolowanej.
- Rozwiązanie, w którym lekarz rodzinny prowadzący pacjenta będzie dysponował budżetem przeznaczonym na konsultowanie chorego przez specjalistę, jest pożądane. W ramach tego budżetu warto byłoby dysponować środkami na badania, które przygotują pacjenta do wizyty w AOS. Dzięki temu do specjalistów nie tworzyłyby się sztuczne kolejki, jak ma to miejsce obecnie - podkreślił Krajewski.
Motywacja finansowa
Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie podkreśla ponadto, że MZ, jako autor projektu, zdaje sobie sprawę z tego, że bez motywacji finansowej i podniesienia prestiżu pracy w POZ, młode kadry nie zainteresują się tym zawodem.
- Jeżeli, jak zakładają założenia do wspomnianego projektu, pozycja lekarza rodzinnego w systemie zostanie określona jako fundament, to zmienia się zupełnie sposób postrzegania tej grupy także w środowisku młodych kadr i lekarzy którzy pracują w innych segmentach ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że to odwróci wektor i zwiększy zainteresowanie tą dziedziną - zaznacza Krajewski.
Z kolei prezes Janicka podkreśla, że po założeniach do nowej ustawy widać, że resortowi zależy na stworzeniu warunków umożliwiających finansowe motywowanie świadczeniodawców do podnoszenia poziomu jakości udzielanych świadczeń poprzez rozwój zawodowy i współpracę zespołu
Resort zakłada bowiem sukcesywny, coroczny wzrost wydatków na POZ, tak aby w perspektywie 10 lat osiągnęły one 20 proc. wydatków Funduszu na świadczenia opieki zdrowotnej. Jest to wzrost na poziomie 50 proc.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych