Demografii nie zmienimy. Opieka geriatryczna wymaga korekt

ZDROWIE

Autor: KATARZYNA LISOWSKA/RYNEK ZDROWIA   10 września 2014 15:08


Demografii nie zmienimy. Opieka geriatryczna wymaga korekt

W ciągu najbliższych 20 lat liczba seniorów w kraju podwoi się. Zdaniem specjalistów już obecny system ochrony zdrowia ma problemy z otoczeniem ich właściwą opieką. A to oznacza, że gdy liczba osób starszych wzrośnie, może on okazać się całkowicie niewydolny. - Dlatego konieczne jest stworzenie kompleksowej polityki dedykowanej seniorom - alarmuje rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.

Jak wskazywała Krystyna Kozłowska w trakcie konferencji "Seniorzy w systemie ochrony zdrowia" zorganizowanej w środę (14 listopada) z okazji Dnia Seniora, w kraju brakuje oddziałów geriatrycznych i lekarzy tej specjalizacji, a przede wszystkim umiejętnej koordynacji terapii pacjentów geriatrycznych.

W efekcie do jej biura od stycznia do sierpnia 2012 r. wpłynęło - 27 tys. zgłoszeń pacjentów, z czego ponad 30 proc. to skargi pacjentów powyżej 60. roku życia.

Seniorzy piszą do rzecznika

Na co skarżą się seniorzy?

- Osoby starsze czują się dyskryminowane w prawach do świadczeń zdrowotnych, mają problemy z dostępem do dokumentacji medycznej i informacji - mówi nam Marzanna Bieńkowska, z biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Dodaje: - W przypadku świadczeń medycznych osoby starsze skarżą się na utrudniony dostęp do lekarza rodzinnego, co wynika m.in. z braku możliwości zarejestrowania się na wizytę przez telefon. Seniorzy zgłaszają też do biura rzecznika trudności z uzyskaniem od lekarza POZ skierowania na badanie np. poziomu glukozy czy cholesterolu.

Inne problemy to: długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty oraz badania diagnostyczne jak USG czy echo serca, utrudniony dostęp do specjalistów w ramach wizyty domowej, wyznaczanie odległych terminów zabiegów rehabilitacyjnych.

Najpierw diagnoza

Jak podkreślają eksperci, w celu sprostania potrzebom zdrowotnym zwiększającej się liczby osób starszych z chorobami typowymi dla wieku podeszłego, konieczne jest zwiększenie w kraju liczby specjalistów z zakresu geriatrii, a także liczby zakładów opieki zdrowotnej o profilu geriatrycznym.

Przypomnijmy, że Rządowa Rada Ludnościowa (organ doradczy Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących zagadnień demograficznych i polityki ludnościowej) w projekcie "Założeń polityki ludnościowej w Polsce 2012 roku" przedstawianym podczas II Kongresu Demograficznego 2012 zwracała uwagę, że "funkcjonujący system opieki zdrowotnej i społecznej nad osobami starszymi w Polsce jest niedostosowany do potrzeb tej populacji, gdyż oferuje zdezintegrowane, rozproszone i niespójne świadczenia".

"System nie spełnia standardów podejścia geriatrycznego - powszechności, jakości, dostępności i kompleksowości zaspokajania złożonych potrzeb zdrowotnych osób w zaawansowanym wieku" - napisano w dokumencie, przywołując ocenę zespołu ds. geriatrii przy ministrze zdrowia, który przygotował kompleksowy program strategii rozwoju geriatrii.

Brakuje kadry i bazy geriatrycznej, zaś w systemie ochrony zdrowia występuje dyskryminacja ze względu na wiek w zakresie procedur diagnostycznych i leczniczych. Eksperci RRL wskazali na jeden z najniższych w Europie wskaźników łóżek geriatrycznych na liczbę mieszkańców (0,9 na 10 tys. ludności). Osiągnięcie średniej europejskiej wartość tego wskaźnika (tj. 2 łóżka na 10 tys. mieszkańców ogółem) wymaga utworzenia 7,6 tysięcy łóżek geriatrycznych - w ramach częściowej zamiany łóżek internistycznych, reumatologicznych, czy neurologicznych na geriatryczne.

Nowa procedura

Radca ministra zdrowia Monika Przygucka-Gawlik podczas środowej konferencji zorganizowanej z okazji Dnia Seniora podkreśliła, że resort ma świadomość potrzeby zmian i pracuje nad dostosowaniem systemu ochrony zdrowia do potrzeb tej grupy. By to było zaś możliwe konieczna jest poprawa finansowania świadczeń dla seniorów i zwiększenie bazy geriatrycznej w kraju.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.