Depresja to większe ryzyko rozwoju choroby Parkinsona
Autor: PAP/Rynek Seniora   25 maja 2015 09:39

Osoby cierpiące na depresję mogą być bardziej narażone na chorobę Parkinsona - wynika z badań przeprowadzonych w Szwecji i opublikowanych w piśmie "Neurology", wydawanym przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Badaniami objęto ponad 140,6 tys. osób po 50. roku życia, u których w latach 1987 - 2012 zdiagnozowano depresję. Wyniki porównywano z grupą kontrolną liczącą 421, 7 tys. osób. Dane dotyczące uczestników gromadzono przez 26 lat. W tym czasie chorobę Parkinsona zdiagnozowano u 1485 osób z depresją oraz 1775 osób z grupy kontrolnej. Chorobę wykrywano po upływie średnio 4,5 roku od momentu rozpoczęcia badań.

Po roku od rozpoczęcia obserwacji ryzyko rozwoju choroby Parkinsona było 3,2 - krotnie wyższe u osób z depresją niż w przypadku grupy kontrolnej. Po upływie 15-25 lat ryzyko to zwiększone było o 50 proc., przy czym bardziej narażone były osoby z cięższym przebiegiem depresji. Badani, którzy byli hospitalizowani z powodu depresji byli 3,5 - krotnie bardziej narażeni na chorobę Parkinsona w porównaniu z osobami niewymagającymi hospitalizacji.

Zależność utrzymywała się po uwzględnieniu m.in. takich czynników jak urazy głowy, udar czy nadużywanie alkoholu lub narkotyków.

Zdaniem autora badań dra Petera Nordströma z Uniwersytetu Umea w Szwecji, depresja może być bardzo wczesnym sygnałem zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania na chorobę Parkinsona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.