Derejczyk: przyszłość oddziałów geriatrycznych pod znakiem zapytania

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   17 stycznia 2017 11:37


Derejczyk: przyszłość oddziałów geriatrycznych pod znakiem zapytania Na zdj. Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach

Przyszłość Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, który ma najwięcej oddziałów i łóżek geriatrycznych w Polsce, jest zagrożona. Według proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia przepisów oddziały geriatryczne nie otrzymają ryczałtu. Jedyną szansą dla szpitala jest indywidualna decyzja ministra zdrowia o wejściu do sieci.

Dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, a jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, ostrzega, że pominięcie geriatrii w planowanej sieci szpitali spowoduje, że zarówno przyszłość jego szpitala, jak i innych tego typu oddziałów stanie pod znakiem zapytania.

W projekcie przepisów o sieci geriatria wymieniona jest tylko raz, kiedy mowa o tym, że pacjentów geriatrycznych będzie można rozliczać na internie - przypomina Gazeta Wyborcza.

Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego oddziału NFZ, zapewnia, że będzie "zabiegał ze wszystkich sił", by Szpital Geriatryczny w Katowicach na drodze indywidualnej decyzji ministra zdrowia wszedł do sieci.

Jak zauważa dr Derejczyk, ludzi starszych leczy się inaczej - bo często są niedożywieni, cierpią na wiele chorób jednocześnie, a ich organizm inaczej przyswaja leki. Dodaje, że takich pacjentów trzeba leczyć i na internie i na geriatrii, ale najtrudniejsze przypadki pacjentów w podeszłym wieku i z chorobami współistniejącymi powinny trafiać już tylko na geriatrię.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.