Dermatolog: kto powinien szczególnie uważać na słońce?RMF FM/Rynek Seniora - 22 czerwca 2016 13:16


Osoby, które cierpią na różne schorzenia i biorą leki, np. przeciwcukrzycowe, moczopędne, czy leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym powinny szczególnie unikać słońca - radzi w rozmowie z RMF FM dr Beata Wentkowska-Więcek, kierownik oddziału dermatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

Przekonuje, że skóra do końca życia zapamięta "krzywdę", którą jej wyrządzimy poprzez nadmierne opalanie. Ekspertka przestrzega, że między godz. 10. a 14. należy absolutnie unikać słońca.

Dermatolog przypomina, że przed opalaniem należy posmarować się kremem z odpowiednim filtrem - im jaśniejsza karnacja, tym powinien być wyższy. Dodaje, że po 2-3 godzinach właściwości ochronne kremu zanikają, dlatego trzeba posmarować się ponownie.

Specjalistka porusza także problem niedoboru witaminy D - według niej dotyczy on w głównej mierze osób, które nie wychodzą z domu, bo są np. długotrwale chore. Na zewnątrz promienie są obecne nawet gdy jest zachmurzenie - wówczas proces wytwarzania witaminy D jest jedynie wolniejszy. 

Dr Beata Wentkowska-Więcek przestrzega w RMF FM przed słońcem przede wszystkim osoby biorące leki, np. przeciwcukrzycowe, moczopędne czy te stosowane przy nadciśnieniu. Antybiotyki i leki przeciwzapalne także uwrażliwiają na działanie promieni słonecznych.

Ponadto osoby, u których po ekspozycji na słońce występuje na skórze reakcja uczuleniowa  lub pojawia się osłabienie słoneczne (bóle głowy, zawroty), także nie powinny przebywać na słońcu bez zabezpieczenia.

Specjalistka zachęca do obserwowania wszelkich znamion na skórze, a ich posiadaczy i posiadaczki także przestrzega przed słońcem.

Więcej: www.rmf24.pl