Diagnostyka obrazowa: kolejki miały być krótsze, są dłuższe

ZDROWIE

Autor: jjx/Rynek Zdrowia   28 czerwca 2018 10:11


Diagnostyka obrazowa: kolejki miały być krótsze, są dłuższe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia obiecał, że do końca roku czterokrotne skróci się czasu oczekiwania na rezonans. Kiedy we wrześniu ub. r. NFZ przeznaczył dodatkowe środki na badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, sytuacja pacjentów nieznacznie poprawiła się. Teraz, jak wynika z danych Fundacji Onkologicznej Alivia, na badanie rezonansem w trybie pilnym znów czeka się prawie 120 dni.

Prof. Łukasz Szumowski zapowiedział niedawno w telewizji publicznej, że kolejki do tych badań skrócą się czterokrotnie, bowiem w najbliższym czasie zostanie przeznaczonych dodatkowo 1,5 mld zł na zakup świadczeń także w tym zakresie.

Zwiększone wydatki miały zostać przeznaczone m.in. na rehabilitację, ortopedię, okulistykę, a także diagnostykę obrazową. Pacjenci onkologiczni ucieszyli się w szczególności z tego ostatniego, ponieważ brak dostępu do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jest jedną z przyczyn późnego rozpoznania choroby nowotworowej - wyjaśnia Fundacja Alivia.

Przypomina jednocześnie, że podczas wywiadu w telewizji publicznej prof. Łukasz Szumowski obiecał, że do końca roku w trybie pilnym pacjenci będą mogli skorzystać z badań w okresie nie dłuższym niż 30 dni. Jednak, jak mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, miesiąc to wciąż bardzo długo, ale lepiej wyznaczać sobie cele i monitorować ich wykonanie niż posługiwać się pustymi sloganami o skracaniu kolejek.

Fundacja od kilkudziesięciu miesięcy prowadzi portal Kolejkoskop.pl, który ma wbudowany moduł statystyczny, pozwalający śledzić średni czas oczekiwania na badanie na poziomie miasta lub województwa w zależności od skierowania, które otrzymał pacjent. Ostatnie wyniki są druzgocące dla pacjentów oraz resortu zdrowia. Okazuje się, że średni czas oczekiwania w trybie pilnym na badanie rezonansem magnetycznym wydłużył się od lutego do 116 dni (wcześniej 98 dni), na tomograf chory potrzebujący badania szybko, czeka przeciętnie 34 dni, czyli dwa dni dłużej niż podczas ostatniego pomiaru.

Pomiędzy województwami różnica w czasie oczekiwania na badanie może być nawet trzykrotna.

Do końca roku co dwa miesiące Fundacja będzie publikować dane o kolejkach do badań tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Informacje będzie przekazywać do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, MZ oraz NFZ. W przypadku utrzymywania się kilkukrotnych różnic w czasie oczekiwania pomiędzy województwami, Fundacja ponowi apel do Rzecznika Praw Pacjenta o interwencję w tej sprawie.

Fundacja Alivia wspólnie z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym od stycznia 2017 r. proponują resortowi podjęcie szeregu działań, które mogłyby usprawnić dostęp do diagnostyki obrazowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR