Dieta o dużej zawartości białka prowadzi do utraty wagi

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 listopada 2016 11:29


Dieta o dużej zawartości białka prowadzi do utraty wagi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dieta o dużej zawartości białka hamuje apetyt, dlatego w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia masy ciała. Za redukcję łaknienia odpowiada fenyloalanina - enzym produkowany podczas trawienia białka.

Naukowcy z Imperial College London (W. Brytania) w badaniu na gryzoniach wykazali, że fenyloalanina wytwarzana na skutek spożywania produktów bogatych w białko pobudza receptor wapniowy CaSR, w wyniku czego w organizmie następuje zwiększenie wydzielania hormonu GLP-1 (związku wywołującego uczucie sytości) i zmniejszenie produkcji greliny (hormonu wywołującego uczucie głodu).

Badacze zaobserwowali, że myszy i szczury już po jednorazowym podaniu fenyloalaniny ograniczały przyjmowanie pokarmów i zaczynały więcej się ruszać, dzięki czemu traciły na wadze.

Otyłe myszy poddane tygodniowej terapii fenyloalaniną charakteryzowały się znacznym spadkiem masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną, która nie otrzymywała tego enzymu.

- W naszym badaniu po raz pierwszy pokazaliśmy, że aktywacja CaSR prowadzi do stłumienia apetytu. To wskazuje na potencjalną przydatność fenyloalaniny lub innych związków stymulujących CaSR - jak leki czy składniki odżywcze - w zapobieganiu lub leczeniu otyłości - mówi koordynatorka projektu Mariana Norton.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego, która odbyła się w dniach 7-9 listopada w Brighton (W. Brytania).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR