Do pacjenta geriatrycznego potrzebne jest podejście niekonwencjonalne

ZDROWIE

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   09 października 2014 13:43


Do pacjenta geriatrycznego potrzebne jest podejście niekonwencjonalne

- Konieczne jest dofinansowanie procedur geriatrycznych przez NFZ, aby nie dopłacać do geriatrii, przez co dławi się duże zapotrzebowanie - przekonuje prof. Barbara Bień, podlaski konsultant w dziedzinie geriatrii.

Polska będzie się starzeć nawet bardziej niż średnia europejska. W 2050 roku blisko co trzecia osoba będzie miała 65 lat i więcej. Jakie skutki przyniesie ta starość demograficzna dla polityki zdrowotnej i społecznej?

Po pierwsze spowoduje to duże przegrupowanie w strukturze chorób. - Badania pokazują, że między 1990 a 2020 r. proporcja wyraźnie spadnie chorób zakaźnych na rzecz wzrostu niezakaźnych przewlekłych, zwłaszcza w podgrupie chorób neuropsychiatrycznych - mówiła prof. Barbara Bień podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (18 września br.)

Oczywiście wraz z wiekiem wzrasta ryzyko choroby i niepełnosprawności. Przebija się to w zmianach w rankingu przyczyn zgonów w przypadku osób dłużej żyjących.

- Pierwszą wiodącą przyczyną są choroby układu krążenia, potem nowotwory, czyli mamy podobną kolejność, jak w populacji ogólnej. Ale dalej na trzecim miejscu wśród osób 65+ przodują już udary, później POChP, stany zapalne płuc, cukrzyca, upadki itd. - wylicza prof. Bień, opierając się na amerykańskich badaniach.

Zwraca uwagę, że na 10. miejscu znajduje się niewidoczna w statystyce przyczyna zgonów, którą jest choroba Alzheimera i choroby neurodegeneracyjne.

Niekonwencjonalne podejście
Wcześniej system musi się jednak zmierzyć z problematyką pacjenta geriatrycznego.

- To nie są wszyscy ludzie starsi. To osoba w podeszłym wieku, najczęściej w późnej starości, z wielochorobowością, z wielonarządową patologią, zależną od wieku. Średnio, wg danych Kliniki Geriatrii UMB, ma pięć przewlekłych problemów zdrowotnych - podkreśla prof. Bień.

Znajdują się wśród nich zespoły jatrogenne, które podkreślają konieczność istnienia geriatrii. Wskazują na niewłaściwe, niepożądane działania wielu leków, stosowanych przez różnych specjalistów, które są przyczyną hospitalizacji osób starszych z wielochorobowością.

Pacjenci geriatryczni to zaledwie 23-24 proc. w całej populacji 65+. A zatem znakomita większość ludzi starszych to osoby zdrowe lub chorujące w podobny sposób, jak osoby w wieku średnim.

Ale jeżeli pacjent cierpi z powodu 5-6 chorób, to w konwencjonalnym podejściu musielibyśmy konsultować się u 5-6 specjalistów. Każdy z nich nie ma kontaktu z tym poprzednim, co ma określone negatywne skutki, np. niepożądane działania wielu leków.

- Dlatego w odpowiedzi na zapotrzebowanie i specyfikę pacjenta geriatrycznego na świecie zaczęło funkcjonować podejście geriatryczne, koncentrujące się na problemie w przebiegu wielu chorób, zamiast na pojedynczej chorobie - opisuje podlaski konsultant ds. geriatrii.

Jakie mamy korzyści z takiego podejścia geriatrycznego, czyli interdyscyplinarnego i wieloproblemowego?

- Obserwuje się spadek ryzyka śmierci o 22 proc., zwiększone o 47 proc. prawdopodobieństwo dalszego mieszkania we własnym domu, zmniejszone o 12 proc. ryzyko rehospitalizacji i duże zwiększenie szansy poprawy stanu funkcjonalnego (o 72 proc.) po interwencji szpitalnej – wylicza Barbara Bień.

Nie ma oferty dla geriatrów
Wobec tego można zadać sobie pytanie, dlaczego jest tak mało geriatrów? Na Podlasiu jest tylko 21 łóżek na Oddziale Geriatrii SPZOZ MSW w Białymstoku i jedna poradnia przy ZOZ MSW.

- Mamy kadrę 5 geriatrów, ale wykształciliśmy już dwukrotnie więcej, jednak nie pracują oni w zawodzie, ponieważ nie ma dla nich oferty - odpowiada prof. Bień.

Jej zdaniem tak wygląda sytuacja, ponieważ dyrektorzy szpitali wielospecjalistycznych czy jednostek ambulatoryjnych nie są zainteresowani dopłacaniem do usług i opłacaniem całościowej wyceny geriatrycznej.

Jakie są najważniejsze wnioski? Po pierwsze edukacja w zakresie geriatrii i geriatrycznego podejścia na każdym poziomie, a zwłaszcza lekarzy rodzinnych.

- Konieczne jest dofinansowanie procedur geriatrycznych przez NFZ, aby pokryć koszty całościowej opieki geriatrycznej i przestać niej nie dopłacać, przez co dławi się duże zapotrzebowanie - argumentuje Barbara Bień.

Należy też według niej poszerzyć udział sektora opieki społecznej, rozwijać i integrować sieć usług zdrowotnych z rehabilitacją, usługami pozamedycznymi, opieką i pomocą socjalną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.